صفحه نخست / اقتصادی / آخرین اخبار تاسیس بورس بین المللی در کیش

آخرین اخبار تاسیس بورس بین المللی در کیش

خبر کیش

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: با راه اندازی تمام زیر ساخت‌های مورد نیاز، بورس بین الملل تا دو ماه دیگر در جزیره کیش راه اندازی می‌شود.

به گزارش دولتخانه کیش به نقل از فرینا، مرتضی بانک در خصوص راه اندازی بورس بین المللی در کشور اظهار کرد: زمینه جدیدی از معاملات در بورس تحت عنوان بورس بین المللی در کشور در جزیره کیش راه اندازی خواهد شد که با تمام مکانیزم‌های جهانی و بین المللی همکاری دارد.
او افزود: سامانه جداگانه‌ای برای انجام معاملات در بازار بورس بین المللی راه اندازی خواهد شد که تمام تصویه حساب ها، زبان و قوانین آن مرتبط با اصول بین المللی است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان کرد: شرایط حقوقی که در این زمینه رعایت می‌شود با قوانین حقوقی بین المللی ارتباط دارد.
مرتضی بانک ادامه داد: نحوه فعالیت و سرمایه گذاری در بورس بین الملل به شورای عالی بورس ارائه شده است و مجوز اولیه آن پس از مشخص شدن تمام سهامداران داخلی و خارجی منتشر می‌شود.
او تصریح کرد: امیدواریم حداکثر تا دوماه آینده زیر ساخت‌های لازم راه اندازی شود تا در همان زمان انجام معاملات در این بازار کلید بخورد.
مشاور رییس جمهور افزود: تمام افراد خارجی و ایرانی‌های مقیم در خارج از کشور می‌توانند در این بازار با استفاده از ارز بین الملل سهام‌های مربوط به بخش‌های مناطق آزاد را خریداری کنند.
مرتضی بانک گفت: با استفاده از این بازار سرمایه‌های جدیدی که به بورس کشور وارد می‌شود از طریق سرمایه گذاری‌های خارجی تقویت می‌شود.


مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعلام این خبر افزود: با راه اندازی تمام زیرساخت‌های مورد نیاز، بورس بین الملل تا دو ماه دیگر در جزیره کیش راه اندازی می‌شود.

 
برای دریافت اطلاعات بیشتر از جزئیات این خبر به سراغ احمد جمالی، معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رفتیم. گفتگوی اقتصاد۲۴ با این مقام مسئول در شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را در ادامه می‌خوانید

معاون اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی میزان استقبال متقاضیان خارجی حضور در بورس بین الملل در ایران را بالا توصیف کرد و گفت: خوشبختانه به اندازه کافی متقاضی داخلی و خارجی داریم، اما باید گام هایمان را محکم برداریم و از آنجایی که به دنبال سهامدارانی هستیم که شرایط لازم را داشته باشند، انتخاب آن‌ها باید با دقت و کارشناسی شده باشد.

تاسیس بورس بین الملل یکی از مهمترین برنامه‌هایی بود که سال گذشته صحبت زیادی در مورد آن شد و به عنوان یکی از اولویت‌های مهم دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای سال ۹۹ مطرح شد و هفته گذشته و با اعلام مرتضی بانک، دبیر شورایعالی مناطق آزاد مبنی بر اینکه بورس بین الملل تا دو ماه آینده راه اندازی می‌شود وارد مرحله جدیدی شد و بار دیگر توجه‌ها را به خود جلب کرد.
 
 
* تاسیس بورس بین الملل در مناطق آزاد ایران در چه مرحله ای است و آیا تمام زیرساخت های لازم برای شروع فعالیت آن فراهم است؟ 
 
– با توجه به جلساتی که بین دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و سازمان بورس برگزار شد، حدود دو هفته پیش سازمان بورس موافقت خود را برای تاسیس بورس بین الملل اعلام کرد به این شرط که ما ترکیب سهامداران داخلی و خارجی را مشخص کنیم و پس از آن سازمان بورس مدارک را اعلام کند تا موافقت اصلی را شورا هم به ما بدهد؛ لذا با توجه به اعلام موافقت سازمان بورس و اعلام شرط تاسیس بورس بین الملل، در جلسه‌ای که شنبه ۲۶ مرداد با کمیته راهبردی داشتیم بیشتر در خصوص ترکیب سهامداران صحبت و قرار شد حداقل ۴۰ درصد سهامداران خارجی باشند و بقیه هم سهامداران داخلی، که تعدادی از سهامداران داخلی هم پیش از این مشخص شده بودند. هم اکنون و با اعلام موافقت جدید سازمان بورس، باید مجدد اطلاع دهیم تا سرمایه گذارانی که مایل هستند به عنوان موسس همکاری داشته باشند.
برای تصمیم گیری در مورد سهامداران خارجی هم کمیته‌ای تشکیل شد تا با سرمایه داران خارجی که تمایل دارند در این حوزه همکاری کنند مذاکره شود.

نکته مهم این است که شرکت‌های مختلفی از کشور‌های مختلف اعلام آمادگی کرده اند، اما این امر مستلزم آن است که با این شرکت‌ها مذاکره و اهلیت مادی و فنی آن‌ها احراز شود، لذا بر اساس فهرستی که تهیه خواهد شد، فهرست نهایی سرمایه گذاران را مشخص و به شورا اعلام خواهیم کرد.
 
* تقاضا برای سرمایه گذاری در بورس بین الملل ایران زیاد بوده است؟
 
– بله تقاضا پیش از این هم بود و الان هم زیاد است و خوشبختانه به اندازه کافی متقاضی داخلی و خارجی داریم، اما باید گام هایمان را محکم برداریم و از آنجایی که به دنبال سهامدارانی هستیم که شرایط لازم را داشته باشند، انتخاب آن‌ها باید با دقت و کارشناسی شده باشد.

* آیا موانعی که کارشناسان معتقدند در مسیر ایجاد بورس بین الملل وجود دارد، رفع شده است؟

– ما جلسات متعددی با سازمان بورس داشتیم، چه با رئیس قبلی و چه با رئیس فعلی و موارد زیادی را با حوزه‌های مالی و یا حوزه‌های فنی در نظر گرفتیم و رفع موانع کردیم و مواردی که ممکن بود در آینده مشکل ساز باشد مورد بحث قرار گرفت و پس از رایزنی‌های فشرده‌ای که میان دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و سازمان بورس صورت گرفته، امروز سازمان بورس موافقت خود را برای ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد اعلام کرده است.

*به طور کلی بورس بین الملل در مناطق آزاد به چه معناست و چه کمکی به اقتصاد و آینده مناطق آزاد خواهد کرد؟

– نکته این است که کل معاملاتی که در این بورس انجام می‌گیرد ارزی است و سرمایه اولیه آن هم ارزی است، بنابراین تفاوت اصلی آن در ارزی است که مبادله می‌شود. نکته دیگر اینکه این بورس بهترین ابزار برای دنیای خارج است. هر بازاری در محتوای خودش نیازمند آن است که با کشور‌های دیگر ارتباط داشته باشد؛ نمی‌توانیم اقتصادی را متصور شویم که بدون صادرات و واردات باشد.

حوزه تجارت مانند یک اتوبان دوطرفه است که باید حتما واردات و صادرات در آن صورت بگیرد. بازار سرمایه هم همینطور است و باید حتما به بازار‌های بین المللی وصل باشد تا بتوان از منافع آن بازار‌ها بهره‌مند شد و می‌توان گفت این بزرگترین تحول در بازار سرمایه ایران است. تا الان در حوزه بازار سرمایه نگاه بین المللی که باید وجود می‌داشت وجود نداشته و در واقع به صورت عملیاتی تاکنون اتفاق نیفتاده و می‌توان گفت بورس بین الملل مطمئن‌ترین و مناسب‌ترین راه اتصال بازار سرمایه ایران به بازارهای سرمایه‌ بین المللی است که همان مزایایی که در بورس داخلی داریم که می‌تواند بستر مناسبی برای تولید به خصوص در سال جهش تولید باشد، قطعا بورس بین الملل هم می‌تواند بعد از راه اندازی بستر مناسبی برای تولید و تجارت خارجی ما باشد.

درباره دولتخانه کیش

سفر يعني زندگي زندگي يعني سفر صاحب امتياز شركت طراحان ايده نو پارس كيش پايگاه خبري فرهنگي و اجتماعي و هنري و گردشگري دولتخانه كيش برابر متون بدست آمده از مؤرخين از جمله شيراز نامه ، كيش در گذر تاريخ با نام و پيشوند دولتخانه كيش يعني شهر دولتمندان بجهت حضور تجار و بازرگانان و داد و ستد حرير و مرواريد در رديف سرزمين هاي مهمي چون تركستان و هند و چين نام گذاري گرديده بود.

لطفا در زمان دیگری چک نمایید.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد باعث خروج سرمایه از این مناطق می‌شود

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد باعث خروج سرمایه از این مناطق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *