صفحه نخست / اجتماعی / ورود دام زنده به جزیره ممنوع است، دام های بومیان سامان دهی میشوند

ورود دام زنده به جزیره ممنوع است، دام های بومیان سامان دهی میشوند

طرح ساماندهی دام های موجود و پراکنده بومیان توسط شرکت عمران، آب و خدمات شهری کیش در دست تدوین و تهیه است.

به گزارش دولتخانه کیش، سید علی سیفی رئیس اداره دامپزشکی کیش گفت واردات دام در جزیره کیش تنها توسط یک نفر از بومیان قدیمی جزیره که دارای مجوز بوده و بصورت محدود انجام میشود ضمن اینکه دام های وارداتی در یک منطقه محصور و کنترل شده و جهت مصرف بومیان و نزورات آن به صورت محدود در گله های ۴۰ تایی هر ۳ ماه یکبار وارد میشود.
وی افزود دام های وارداتی در مبدا پلاک گذاری شده به هنگام ورود معاینه و اسناد تطبیق داده میشود . وی در مورد ساماندهی نحوه چرا و نگهداری گله های گوسفندی اظهار داشت که این مسئولیت ساماندهی بر عهده شرکت عمران و خدمات است که طرحی در راستای ساماندهی محل نگهداری و چرای گوسفندان در دست تهیه و تدوین دارند .
دکتر سیفی افزود ما در جزیره کیش کشتارگاه دام نداریم تنها یک قربانگاه تاسیس شده که با رعایت اصول بهداشتی نزورات و قربانی های مردم در ایام مختلف چون عید قربان در آن محل کشتار میشود . وی ادامه داد و گفت تعداد دام موجود در جزیره زیر ۲۰۰۰ راس می‌باشد وی در سالهای نچندان دور بیش از ۴۰۰۰ راس دام در جزیره موجود بود که با ممانعت و کنترل واردات توانسته ایم از افزایش افسار گسیخته ورود دام به جزیره ممانعت بکنیم . دکتر سیفی رئیس اداره دامپزشکی کیش گفت مرکز عرضه دام نذری در روستای ننه باغو واقع شده و با کنترل کامل چه از نظر بهداشتی و سلامت امکان عرضه و کشتار دام مهیا شده است . وی در مورد واردات اسب و سایر چهارپایان به کیش گفت شرایط و ضوابط ما برای واردات اسب بجهت بیماری خطرناک مشمشه و وجود اسب های پاک و سالم در مجموعه سوارکاری کیش بسیار سختگیرانه و در واقع خط قرمز ماست وی اضافه کرد و گفت اسب های موجود در جزیره سالی ۲ بار خونگیری شده و آزمایش های مختلف و مخصوص روی آنها انجام میشود وی افزود خوشبختانه کیش نزدیک به ۷ سال است که جزیره کیش پاکی خود را از هر نوع بیماری اسب حفظ کرده و شرایط و قوانین قرنطینه در جزیره. طی این مدت بصورت کامل اجرا و کنترل شده است وی در رابطه با خروج اسبهای تفریحی منطقه غروب کیش که به شکلی نامناسب و غیر اصولی نگهداری میشد گفت خوشبختانه پس از ماه ها تلاش و پیگیری موفق شدیم ۱۸ راس اسب این منطقه را که در شرایط سخت و نامناسب نگهداری میشد از جزیره خارج کنیم. ضمن اینکه مسئول آن مجموعه متعهد شد ساماندهی محل نگهداری سایر اسب ها را همزمان با تحویل زمینی که سازمان در اختیار آنها قرار داده با ساخت محلی مناسب و استاندارد در اولویت کاری خود قرار دهند.
امیدواریم بزودی کل این مجموعه به محل جدید مناسب انتقال داده شود. دکتر سیفی بیان کرد نظارت بر کلینک های دامپزشکی جزیره جزو ماموریتهای ماست و نظارت های کامل فنی و پزشکی جهت بررسی ارایه خدمات کافی و مناسب از این مراکز صورت میپذیرد .
وی در مورد نظارت بر فروشگاه های مختلف ارایه گوشت و مرغ و ماهی در جزیره گفت ، گوشت و مرغی که در مبدا کشتار و به کیش ارسال میشود پس از کشتار توسط دامپزشک حاضر در محل کنترل شده و لیبل گذاری میشود و مجوز های بهداشتی و سلامت دام صادر و مجوز حمل صادر میشود به محض ورود کامیون ها حمل گوشت و‌ مرغ به کیش کامیون ها از نظر دمای کانتینر سردخانه و کیفیت محصول کنترل و نمونه برداری انجام میشود و در محل فرآوری و بسته بندی مواد گوشتی شرکت های توزیع کننده دامپزشک و مسئولین فنی حضور دارند و آزمایش و نمونه برداری در هر نوبت که مواد وارد کارخانه میشود را بصورت کامل انجام میدهند . وی افزود نظارت و بازدیدهای ما در بازار ماهی به صورت تصادفی و هفتگی صورت میپذیرد و با هر نوع تخلف در جهت ارایه ماهی مانده و یا فاسد برخورد میشود وی گفت معمولا ماهی عرضه شده در بازار ماهی کیش صید روز هست و تنها میگو از بنادر منطقه بصورت محدود وارد بازار ماهی کیش میشود.

درباره دولتخانه کیش

سفر يعني زندگي زندگي يعني سفر صاحب امتياز شركت طراحان ايده نو پارس كيش پايگاه خبري فرهنگي و اجتماعي و هنري و گردشگري دولتخانه كيش برابر متون بدست آمده از مؤرخين از جمله شيراز نامه ، كيش در گذر تاريخ با نام و پيشوند دولتخانه كيش يعني شهر دولتمندان بجهت حضور تجار و بازرگانان و داد و ستد حرير و مرواريد در رديف سرزمين هاي مهمي چون تركستان و هند و چين نام گذاري گرديده بود.

لطفا در زمان دیگری چک نمایید.

پرپایی گرامی داشت روز زن در کیش

جشن ولادت فرخنده حضرت فاطمه زهرا (س) و مراسم گرامیداشت روز زن ۱۴ بهمن در …

۲ ديدگاه

  1. سلام . اینجانب داود زرندی از دامدارهای استان قم با ۳۰ سال سابقه که در حال حاضر دارای دامداری نیمه صنعتی در مجتمع دامشهر میباشم مایلم به دامداری سه منظوره . مولد شیری و گوشتی در کیش میباشم در صورت موافقت اعلام نظر فرمایید و لطفا شرایط لازم برای سرمایه گزاری را اعلام فرمایید تلفن همراه ۰۹۱۲۵۲۰۲۰۰

  2. شماره ۰۹۱۲۲۵۲۰۲۰۰ داوو زرندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *