صفحه نخست / حوادث / مختصات نهنگ براید به بهانه به گِل نشستن دومین نهنگ در ساحل کیش

مختصات نهنگ براید به بهانه به گِل نشستن دومین نهنگ در ساحل کیش

خبر کیش

به نام خدا
با سلام نظر به اینکه در دو هفته اخیر دو نهنگ تلف شده در جزیره کیش مشاهد شده اطلاعاتی در خصوص این این گونه تقدیم شما خوانندگان عزیز می شود
نهنگ براید
چکیده : نام علمی : Balaenoptera edeni نام انگلیسی: Bryde’s Whale نام فارسی: نهنگ براید)وال براید ) ( نهنگ گرمسیری (
مشخصات: جثه نسبتاً کوچک، رنگ بدن آبی متمایل به خاکستری تیره و ریز بدن کمی روشن تر است. در روی سر و در فاصله بین سوراخ تنفسی تا نوک پوزه، سه نوار وجود دارد. باله های سینه ای داس مانند و حدود ۴۶ سانتی متر. تیغه های دندانی در جلو سفید و در عقب دهان تیره رنگ هستند.
اندازه‌ها: طول بدن ۱۲ تا ۵/۱۵ متر، شیارهای زیر گلو حدود ۴۰ تا ۵۰ شیار، تیغه‌های دندانی در هر طرف حدود ۲۵۰ تا ۳۷۰ عدد که معمولاً در جلو بهم وصل نمی شوند،. طول تیغه ۴۵ سانتی‌متر، بیشترین وزن ۴۰ تن.
پراکندگی: در ایران خلیج‌فارس و دریای عمان، در سال ۱۳۸۶ لاشه یک نهنگ براید در قشم مشاهده شده است.در آذر ماه سال ۱۳۹۹ دو نگهگ نر و ماده به فاصله کوتاهی از هم در جزیره کیش دیده شدند.
پراکنش جهانی: تمام اقیانوس‌ها به خصوص در آب‌های گرم.
عادات: معمولاً‌در دسته‌های پنج تا شش تایی مشاهده می‌شوند، برای کنجکاوی نزدیک کشتی‌ها می‌آیند. طول فواره حدود چهار متر است. معمولاً بین چهار تا ۲۰ دقیقه زیر آّ باقی می‌مانند. در جزیره کیش بین کیش و هندورابی در کله ای ۳تایی دیده شده اند.
غذا: از ماهیان کوچک، سخت پوستان و سرپایان تغذیه می‌کند.
تولید مثل: در تمام فصول قادر به جفت‌گیری هستند. طول آبستنی حدود ۱۲ ماه است. یک بچه می‌زاید که حدود سه و نیم متر طول و حدود یک تن وزن دارد. کمتر از یک سال شیر می‌خورد. در ۱۰ تا ۱۲ سالگی به سن بلوغ می‌رسد. طول عمر حدود ۷۲ سال است.

خبر کیش

الگوی ضربه نهنگ براید
عکسی که سرهای مشخص – نهنگ های براید در آفریقای جنوبی را نشان می دهد.
تغذیه نهنگ براید در آفریقای جنوبی

توزیع جهانی نهنگ معمولی براید. اقتباس شده توسط نینا لیسوفسکی
از Jefferson، TA، Webber، MA and Pitman، RL (2015). “پستانداران دریایی جهان: راهنمای جامع برای شناسایی آنها” ، چاپ دوم. الزویر ، سن دیگو ، کالیفرنیا حق چاپ الزویر: http://www.elsevier.com

نهنگ براید – نهنگ های براید جزوء “نهنگهای گرمسیری” نیز شناخته می شوند ، به دلیل ترجیح آنها برای زندگی در آبهای ۱۶ درجه سانتیگراد یا بالاتر ، آنها در هر دو آب ساحلی و آزاد در عرض های جغرافیایی ۴۰ درجه جنوبی و ۴۰ درجه شمالی یافت می شوند
توزیع
نهنگ های براید به عنوان نهنگ های گرمسیری نیز شناخته می شوند ، زیرا ترجیح آشکار آنها برای آبهای بالاتر از ۱۶ درجه سانتیگراد و تمرکز در عرض های جغرافیایی بین ۴۰ درجه جنوبی و ۴۰ درجه شمالی است. اگرچه برخی از حرکتهای فصلی بین آبهای گرمتر و سردتر برای برخی از جمعیت ثبت شده است ، اما سایر افراد در طول سال در آبهای گرمسیری ساحلی یا نیمه گرمسیری زندگی می کنند . آنها را می توان در هر دو ساحل و خارج از ساحل یافت ، و تمایل دارند که با مناطق با بهره وری بالا ، زندگی کنند
نهنگ های براید بومی کشورها و سرزمین های زیر هستند: ساموآ آمریکایی ؛ آنگولا آنگویلا آنتیگوا و باربودا؛ آرژانتین ؛ آروبا استرالیا ؛ باهاما بحرین؛ بنگلادش باربادوس بلیز بنین برمودا بونیر ، سینت اوستاتیوس و صبا (صبا ، سینت اوستاتیوس) ؛ برزیل ؛ کامبوج کامرون کیپ ورد ؛ جزایر کیمن؛ شیلی ؛ چین جزایر کوکوس (کیلینگ) کلمبیا ؛ کومورها کنگو کنگو ، جمهوری دموکراتیک جزایر کوک؛ کاستاریکا ؛ ساحل عاج؛ کوبا کوراسائو جیبوتی؛ دومینیکا جمهوری دومنیکن ؛ اکوادور السالوادور؛ گینه استوایی؛ اریتره فیجی گویان فرانسه؛ پلینزی فرانسه؛ گابن ؛ گامبیا غنا جبل الطارق؛ گرنادا گوادلوپ؛ گوام گواتمالا؛ گینه گینه بیسائو؛ گویان هائیتی ؛ هندوراس؛ هند ؛ اندونزی؛ ایران ؛ جامائیکا ژاپن؛ کنیا ؛ کیریباتی کره ، جمهوری خلق دموکراتیک جمهوری کره؛ کویت لیبریا ماداگاسکار مالزی مالدیو جزایر مارشال؛ مارتینیک؛ موریتانی موریس مکزیک ؛ میکرونزی ، ایالات متحده مراکش موزامبیک میانمار نامیبیا نائورو کالدونیای جدید نیوزیلند ؛ نیکاراگوئه نیجریه نیوئه جزایر ماریانای شمالی؛ عمان ؛ پاکستان پالائو پاناما ؛ پاپوآ گینه نو؛ پرو ؛ فیلیپین پیتکرن پورتوریکو؛ قطر؛ تجدید دیدار؛ سنت کیتس و نویس؛ سنت لوسیا؛ سنت مارتین (قسمت فرانسوی) ؛ سنت وینسنت و گرنادین ها ؛ ساموآ سائو تومه و پرنسیپ ؛ عربستان سعودی؛ سنگال سیشل سیرا لئون؛ سنگاپور سینت مارتن (قسمت هلندی) ؛ جزایر سلیمان؛ آفریقای جنوبی ؛ سریلانکا ؛ تایوان ، استان چین ؛ تانزانیا ، جمهوری متحد کشور ؛ تایلند؛ تیمور-لسته؛ رفتن؛ تونگا ترینیداد و توباگو؛ جزایر ترک و کایکوس ؛ تووالو ؛ امارات متحده عربی؛ ایالات متحده ؛ اروگوئه وانواتو ونزوئلا ، جمهوری بولیواری کشور ؛ ویتنام؛ جزایر ویرجین ، انگلیس ؛ جزایر ویرجین ، ایالات متحده والیس و فوتونا؛ صحرای غربی؛ یمن

خبر کیش

زیست شناسی و بوم شناسی
غذا دادن
نهنگ های براید غالباً از ماهیان که به صورت گله ای زندگی می کنند تغذیه می کنند (از جمله ماهی ساردین ، ​​آنچوی ، شاه ماهی) ، اما همچنین اثبات شده است که آنها طعمه سخت پوستان مانند کریل ، یا خرچنگ های قرمز پلاژیکی را شکار می کنند. حتی بقایای ماهی مرکب در برخی از محتویات معده نهنگ براید کشف شده است . آنها معمولاً با مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری با بهره وری غیرمعمول بالا مرتبط هستند – مانند مناطق طغیان زده در سواحل برزیل آفریقای جنوبی و در دریای عربستان، مانند نهنگ های کوهان دار ، آنها لیدرهای فعال هستند، و می توان آنها را در میان یک ماهی متراکم از ماهی مشاهده کرد. حوادث تغذیه ای اغلب شامل چندین گونه دیگر مانند گانت، دلفین های معمولی ، کوسه ها می شود
ساختار اجتماعی تولید مثل و رشد
نهنگ های براید معمولاً به تنهایی یا در گروه های بیشتر از سه نفر دیده می شوند ، اگرچه در مناطق تغذیه ای بزرگ تجمع حداکثر تا ۲۰ مشاهده می شود. داده های نهنگ نشان می دهد که در برخی از جمعیت های فراساحلی نهنگ های براید زایمان در ماه های زمستان اتفاق می افتد. با این حال، جمعیت های ساحلی نهنگ های براید در آفریقای جنوبی هیچ محدودیت فصلی در جفت گیری و زایمان نشان ندادند . حاملگی تقریباً ۱۱ ماه طول می کشد و تصور می شود که گوساله ها در کنار مادران خود باقی بمانند تا زمانی که در ۶ ماهگی از شیر گرفته شوند . به نظر می رسد نهنگ های براید مانند نهنگ های مینک هر دو سال یک گوساله بدنیا می اورد
تهدیدها و وضعیت حفاظت
شکارچیان طبیعی
هیچ اطلاعات موثقی در مورد شکارچیان طبیعی نهنگهای براید وجود ندارد ، اگرچه فرض بر این است که ، مانند سایر نهنگهای دریایی ، فقط نهنگهای قاتل به اندازه کافی بزرگ و قدرتمند هستند تا این نهنگها و گوساله های آنها را شکار کنند.
تهدیدهای ناشی از انسان
از زمان توقف شکار نهنگ به وصورت تجاری ، اطلاعات بسیار کمی در مورد تهدیدهای فعلی نهنگ های براید وجود دارد. حملات کشتی و درگیر شدن در وسایل صید و ماهیگیری با حوادث مستند در دریای عرب و آفریقای جنوبی احتمالاً این گونه را تا حدی تحت تأثیر قرار می دهد صیدی تن ماهیان اغلب عاملی برای گیر گردن نهنگ های براید در تور های صیادی است، علت این موضوع به دلیل تغدیه مشترک از همان ماهی های کوچک که ماهی تن را جذب می کنند می باشد. این که آیا این ارتباط منجر به میزان قابل توجهی از مرگ و میر می شود یا نه ، ناشناخته است جمعیت های ساحلی به دلیل کم بودن جمعیت و تنوع ژنتیکی کم ذاتاً در معرض خطر هستند. به عنوان مثال جمعیت خلیج مکزیک ، جمعیت ساحلی آفریقای جنوبی از این جمله هستند.
وضعیت حفاظت
نهنگ های براید به دلیل توزیع عمدتا گرمسیری خارج از مناطق شکار نهنگ در عرض های جغرافیایی که به شدت مورد هدف شکار چیان تجاری قرار می گیرند. از سوی دیگر اندازه کوچ وتولید روغن کمتر در مقایسه با سایر نهنگ ها باعث شده که اکثر ذخایر نهنگ های براید نسبتاً دست نخورده باشد. اما با این حال در بین گروههای نهنگ‌ها از گونه‌های در معرض خطر انقراض جهانی.در لیست IUCN قرار دارد. جهت اطلاعات بیشتر به به کتابچه راهنمای Whalewatching IWC مراجعه کنید
پمپ نهنگ‌ها

چرخه زیستی ایجاد شده توسط نهنگ‌ها
پژوهشی در سال ۲۰۱۰ نشان داد که نهنگ‌ها اثر مثبتی بر میزان حاصلخیزی محیط اقیانوس برای ماهی‌ها می‌گذارند. به این پدیده، «پمپِ نهنگ» گفته می‌شود. نهنگ‌ها مواد غذایی مانند نیتروژن (ترکیبات نیتروژن) را از عمق اقیانوس به سطح آن می‌کشند. این کار آن‌ها مانند یک پمپ رو به بالای زیستی کار می‌کند. این در حالی است که در گذشته، خلاف این مطلب برداشت شده بود و دانشمندان فکر می‌کردند نهنگ‌ها مواد خوراکی دریا را می‌خورند و باعث کمبود مواد خوراکی در کف می‌شوند. برای مثال، نیتروژنی که توسط نهنگ‌ها در خلیج من پمپ می‌شود، برابر با نیتروژن ورودی توسط همه رودهایی است که به این خلیج می‌ریزد: نزدیک به ۲۳ هزار تُن در سال مدفوع نهنگ‌ها مایع است، آن‌ها در سطح دریا مدفوع می‌کنند و خروجی آن‌ها که سرشار از آهن و نیتروژن است، در سطح باقی می‌ماند. فیتوپلانکتون‌ها از مدفوع نهنگ تغذیه می‌کنند و چون خود آن‌ها خوراک شمار بسیاری از آبزیان‌اند، بر ماهیگیری منطقه تأثیر بسزایی می‌گذارند.
تخمین جمعیت (فراوانی)
برآورد اندازه جمعیت فعلی ، معروف به برآورد فراوانی، از ترکیبی از کارهای میدانی و مدل سازی رایانه ای حاصل می شود. نظرسنجی مبتنی بر شناور و مشاهده هوایی ، نظارت صوتی و تجزیه و تحلیل علائم حیوانات منفرد از تکنیک هایی است که به طور مستقل یا در رابطه با یکدیگر برای شمارش نهنگ ها استفاده می شود. اطلاعات جمع آوری شده از این کار میدانی به عنوان پایه ای برای مدل سازی جمعیت استفاده می شود که تخمین فراوانی تولید می کند.
در سال ۲۰۱۷ ، کمیته علمی IWC گروه تخصصی جدیدی را برای بررسی و توافق برآورد فراوانی ارسال شده به کمیته علمی تأسیس کرد. این فرایند جدید کیفیت و سازگاری را در تمام برآوردهای استفاده شده توسط IWC تضمین می کند.
غیرممکن است که تخمین فراوانی کاملاً دقیق باشد و برآوردهای IWC به عنوان “بهترین برآورد” ، همراه با ۹۵٪ فاصله اطمینان ، ارائه شده است که بالاترین و کمترین رقمی را نشان می دهد که رقم فراوانی واقعی در آن قرار دارد. به عنوان مثال ، تخمین فراوانی نهنگ های آبی نیمکره جنوبی ۲۳۰۰ با فاصله اطمینان ۹۵٪ ۱۱۵۰ – ۴۵۰۰ است. این بدان معناست که ۹۵٪ احتمال دارد که رقم واقعی در حدود ۱۱۵۰ تا ۴۵۰۰ باشد.


تهیه و تنظیم : مصیب شیرانی.

درباره دولتخانه کیش

سفر يعني زندگي زندگي يعني سفر صاحب امتياز شركت طراحان ايده نو پارس كيش پايگاه خبري فرهنگي و اجتماعي و هنري و گردشگري دولتخانه كيش برابر متون بدست آمده از مؤرخين از جمله شيراز نامه ، كيش در گذر تاريخ با نام و پيشوند دولتخانه كيش يعني شهر دولتمندان بجهت حضور تجار و بازرگانان و داد و ستد حرير و مرواريد در رديف سرزمين هاي مهمي چون تركستان و هند و چين نام گذاري گرديده بود.

لطفا در زمان دیگری چک نمایید.

بستری دو بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان کیش

بستری دو بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان کیش رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *