امروز: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

یادی از مرواریدهای جنگ و حافظان سپید پوش دریاها

اجتماعی , بین الملل , دلنوشته , فرهنگی , فناوری , گزارش مکتوب , نظامی و دفاعی تاریخ انتشار: 99/09/07 بدون نظر   254 بازدید

اندازه فونت    

گزارش مکتوب؛

امروز هفتم آذرماه روز نیروی دریایی ارتش نامگذاری شده است. روزی که طومار یگان دریایی دشمن بعثی در هم پیچیده شد.مروارید جنگ

در عملیات مرواید دو سوم توان دریایی عراق بطور کامل نابود شد.
تنها بندر فعال ایران در ابتدای جنگ، بندر امام خمینی بود که باید آذوقه و تجهیزات وارد آن می‌شد. نفت هم فقط باید از خارک صادر می‌شد و نفتکش‌های ایرانی که در مسیر ورودی خالی می‌آمدند و در مسیر برگشت گاه شکار عراقی‌ها می‌شدند
امیر دریادار آزاد از فرماندهان نیروی دریایی ارتش می‌گوید: عراقی‌ها با خرید ۱۲ فروند ناوچه موشک‌انداز «اوزا» از روس‌ها تسلط نسبی در منطقه دریایی پیدا کرده بودند.
چند روزی از آغاز جنگ تحمیلی نگذشته بود که آتش جنگ به آب‌های ایران رسید کاروان لنج‌ها یکی پس از دیگری مورد حمله موشک‌های دشمن قرار می‌گرفت.
آبروی دریا
دریادلان ارتش با طراحی یک عملیات مشترک با نیروی هوایی تلاش کردند تا شر ناوچه‌های مزاحم عراقی را کم کنند.
دریادار امیر آزاد فرمانده سابق منطقه یکم نیروی دریایی ارتش می‌گوید: ناوچه‌های عراقی به علت موقعیت جغرافیایی این کشور در پشت اسکله‌های نفتی الکبر و الامیه (در دهانه رود اروند رود و نزدیکی بندرام القصر عراق) کمین می‌کردند و این سکو‌ها که با بتن و محکم ساخته شده بودند سنگری برای نیروی دریایی عراق بودند.
برای کم کردن شر نیرو‌های صدام لازم بود تا نیروی دریایی ارتش حرکتی کند.
دستور سری برای انجام عملیات علیه این سکو‌ها و ناوچه‌های عراقی بالاخره دو ماه پس از آغاز جنگ تحمیلی در آذرماه رسید.
منطقه دوم امامت نیروی دریایی ارتش مامور اجرای عملیات شد. به علت فاصله طولانی این سکو‌ها با بوشهر استفاده از تیزپروازان نیروی هوایی نیز در دستور کار قرار گرفت.مروارید جنگ
طراحی عملیات مروارید
در عملیات مروارید هدف اصلی حمله به سکو‌های نفتی البکر و الامیه و نابود کردن ناوچه‌های اوزا عراقی و بمباران بندر ام القصر عراق بود.
این عملیات در سپیده دم هفتم آذرماه با طراحی مشترک نیروی هوایی و دریایی آغاز شد. البته پیش از این در دو سه هفته گذشته نیز دو عملیات اشکان و شهید صفری علیه این سکو‌ها انجام شده بود.
ناوچه‌ها و شناور‌های ایرانی با رادار خاموش به نزدیکی اسکله رسیده بودندو تکاوران نیروی هوایی با فانتوم‌ها ناوچه‌های دشمن را یکی پس از دیگر به قعر دریا فرستادند و در مدتی کوتاه پرچم ایران بر فراز این سکو‌ها برافراشته شد.
در ادامه این عملیات، نیرو‌های ایرانی به آخرین منطقه شمال خلیج فارس یعنی خورعبدالله در سواحل و مرز دریایی عراق هجوم بردند و بیش از ۹۰ درصد از یگان‌ها و نیرو‌های پشتیبانی کننده ناوگان درگیر دریایی عراق را منهدم کردند.مروارید جنگ
درس تلخ
در جریان این عملیات ۴ فروند قایق موشک‌انداز کلاس اوزا و ۷ فروند شناور دیگر عراقی غرق شدند و ۶ فروند میگ-۲۳، یک فروند میگ-۲۱ و یک فروند بالگرد سوپر فرلون نیروی هوایی عراق سرنگون شدند.
امیر دریادار سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش می‌گوید: بر اثر این عملیات نیروی دریای عراق بطور کامل زمین گیر شدو تا پایان جنگ توان عملیات علیه نیرو‌های ایرانی نداشت.
بر اساس اسناد موجود جنگ، همچنین جریان صادرات عراقی‌ها از آب‌های خلیج فارس قطع شد و رژیم متجاوز صدام مجبور شد از مرز‌های اردن و ترکیه نفت خود را صادر کند.
سلاح‌های جنگی عراقی‌ها هم که در کشتی‌های ایتالیایی بارگیری شده بودندهیچ زمانی امکان ارسال پیدا نکردند.
اما در عوض ایران بر آب‌های خلیج فارس مسلط شد و جریان صادرات و واردات نفتو کالای ایران به روال عادی بازگشت.
یاد پیکان
پیکان در عملیات مروارید خوش درخشید.
قهرمانان ناوچه همیشه جاودان پیکان در نزدیکی محل اصلی درگیری توانستند دو فروند هلی‌کوپتر و یک فروند هواپیمای میگ عراقی را در دریا سرنگون کنند.
اما در هنگامی که عملیات پایان یافته بود و خلبانان به پایگاه بازگشته بودند. ناوچه پیکان در حالی که به طرف مرز‌های ایران در حرکت بود در کمین ناوچه عراقی قرار گرفت و به قعر دریا رفت.مروارید جنگ
خسارت سنگین
در این عملیات پیروزمند که با همکاری تیزپروازان نیروی هوایی انجام شد، ضرباتی سنگین بر پیکره نیروی هوایی و دریایی عراق وارد شد به طوری که هیچگاه نتوانست از اثرات این شکست رها شود. انهدام ناوچه‌های دشمن، انهدام دو ترمینال نفتی عراق و شکار موشک‌های کرم ابریشم که به سمت ایران شلیک می‌شدند، از جمله نتایج عملیات مروارید بود.
پیروزی شیرین
روز‌های آغازین جنگ، نه‌تنها یادآور بخشی از تاریخ است بلکه مانند یک داستان، جذاب است. روزی که سپید پوشان نیروی دریایی ارتش یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمی علیه متجاوز انجام دادند.
عملیات مروارید در شصت و هفتمین روز جنگ تحمیلی یک پیروزی شیرین و بزرگ برای رزمندگان ایرانی بود که تلخی‌های نبرد با صدام را از یاد ببرد.
نتایج عملیات مروارید
۱. انهدام بخش عمده نیروی دریایی عراق و محبوس شدن مابقی یگان‌های دشمن در بنادر ام القصر و بصره
۲. قطع کامل صادرات نفتی عراق از پایانه‌های نفتی البکر و الامیه و انهدام آن‌ها
۳. استیلای کامل نیروی دریایی ایران تا پایان جنگ تحمیلی بر خلیج فارس و دریای عمان
۴. کم نظیر بودن این نوع عملیات در تاریخ جنگ‌های دریایی
۵. اقتدار و سیادت دریایی ج. ا. ایران تا پایان جنگ تحمیلی
۶. بازتاب مثبت این عملیات در رسانه‌های خارجی به جهانیان
۷. حفظ و تامین خطوط مواصلاتی خودی و بازنگه داشتن خطوط تردد کشتیرانی به بندر امام
۸. ایجاد زمینه لازم جهت عملیات‌های بعدیبیشتر بخوانید؛اوج بلوغ و بالندگی راهبردی در نیروی دریایی ارتش
اقتدار ایرانی
امروز اقتدار نیروی دریایی فراسرزمینی است و جای پایش در آب‌های آزاد و دور از ایران اسلامی باز شده است.
دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش می‌گوید: عملیات مروارید در دفاع مقدس شاهکار نیروی دریایی ارتش در نبرد با دشمن متجاوز به وطن بود. عملیاتی که آبروی نظامی ایران شدو طومار نیروی دریایی عراق پیچیده شد.
دریاردار مجتبی محمدی هم می‌گوید: در این عملیات پرونده نیروی دریایی عراق بسته شد و در طول هشت سال جنگ تحمیلی سیادت دریایی ایران در آب‌های نیلگون خلیج فار س حفظ شد.
ماموریت ارتش پس از پایان جنگ همچنان در دفاع از منافع تجاری و آب‌های ایران ادامه دارد.
امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش می‌گوید: ناوچه‌های نیروی دریایی با اسکورت بیش از ۳ هزار کشتی تجاری و ۴۰۰ حمله به دزدادن دریایی اقتدار ایرانی را به اثبات رسانده است.
وی با اشاره به اقتدار موشکی می‌افزاید: با توان نیرو‌های ایرانی موشک‌های قادر و غدیر را با برد ۳۰۰ کیلومتر و موشک کروز دریایی در اختیار نیروی دریایی ارتش قرار گرفته است.مروارید جنگ
این نیرو همچنین بیش از 69 ماموریت دریایی در آب‌های دور و آزاد به ثبت رسانده است.
اکنون با تکیه بر دو ویژگی ایمان و تخصص جوانان ایرانی آب و آسمان خلیج فارس در تسلط ایرانی هاست و نیروی دریایی پس از تامین امنیت در خلیج فارس اکنون سودای حضور در آب‌های آزادو اقیانوس هند دارد. ویژگی‌ها که نشان از سیادت دریایی ایران دارد.
بیش از ۹۰ درصد صادرات و واردات ایران از طریق دریاست و این نشان می‌دهد ایران در دریا همچنان مقتدر می‌مامند.

محمد امیر محمدی

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
ستاد کرونا
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (15) ابوالفضل طیبی (12) احمد حسن زاده (11) اداره محیط زیست کیش (24) بیمارستان کیش (54) جزیره زیبای کیش (14) جزیره کیش (45) جعفر آهنگران (14) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (27) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (20) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (57) سازمان منطقه آزاد کیش (74) سازمان منطقه ازاد کیش (12) ستاد مبارزه با کرونا (12) ستاد پیشگیری از کرونا (81) سرهنگ علی اصغر جمالی (20) سرگرد ایمانی نسب (11) سعید پورعلی (14) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (43) شورای سلامت کیش (102) ضوابط قرنطینه خانگی کیشوندان (11) علی عرب (12) غلامحسین مظفری (48) فرزانه شرفبافی (12) فرمانده انتظامی ویژه کیش (10) فرماندهی انتظامی کیش (51) محمد عباسی دادستان کیش (10) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (12) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (40) مرکز نوآوری و فناوری کیش (17) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (15) مصطفی خانزادی (10) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (19) معاونت توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش (10) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (25) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (47) معاونت گردشگری (13) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (25) مناطق آزاد تجاری و صنعتی (14) ناصر آخوندی (21) ناوگان حمل و نقل عمومی کیش (13) هواپیمایی کیش ایر (28) ویروس کرونا (10) پلیس راهور کیش (18) پلیس فتا (15)
رفتن به ابتدای صفحه