امروز: ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

سکونت طولانی مدت شرط واگذاری مسکن ملی در جزیره کیش

سکونت و فعالیت طولانی مدت افراد اولویت اول در واگذاری مسکن ملی در جزیره کیش

 

 
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش گفت: در فاز بندی‌های تعریف شده در پروژه مسکن ملی در جزیره کیش، فاز یک حدود ۵ هزار متر مربع طراحی شده بود که ما پیشنهاد دادیم آن را به ۸ هزار متر مربع افزایش دهیم. موقعیت زمین برای ساخت واحد مسکونی بسیار مناسب بوده و زیرساخت‌های ساخت این واحد‌ها نیز فراهم شده است.
به گزارش دولتخانه کیش به نقل از اقتصاد ۲۴، چندی است که طرح مسکن بومیان کیش طی تفاهم‌نامه‌هایی کلید خورده و عملیات اجرایی این طرح در زمینی به مساحت 8 هزار مترمربع با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش آغاز شده است. این طرح‌های مسکنی با مشارکت بنیاد مستضعفان و وزارت مسکن و شهرسازی قرار است مشکلات مسکن در بین بومیان کیش را سر و سامان دهد و آنان را خانه دار کند. از این رو درباره این دو طرح مسکنی با معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش گفتگو کردیم که در ادامه می‌آید.
 
ناصر آخوندی با اشاره به نیاز جامعه به مسکن مناسب گفت: طرح مسکن ملی پروژه مهمی در سطح کشور است. چندی پیش به طور مفصل با وزیر راه و شهرسازی صحبت کردیم و تفاهم نامه‌ای را با این وزارتخانه امضا کردیم. پیش نویس آن تهیه شده و منتظر امضا هستیم.
 
آخوندی با اشاره به اینکه قرار بر این است که مقدمات واگذاری زمین در کیش فراهم شود، گفت: امیدواریم با تفاهم نامه‌هایی که با وزارت مسکن و شهرسازی امضا می‌کنیم، این کار زودتر انجام شود. زمینی که قرار است برای طرح مسکن ملی در کیش کار گذاشته شود، بسیار بزرگ‌تر از زمینی است که با بنیاد مستضعفان برای تامین مسکن کیشوندان در نظر گرفته‌ایم.
 
وی تصریح کرد: شاخص اقامت در کیش برای ما خیلی مهم است و اولویت با کسانی است که بیشتر اقامت داشته‌اند. در حال حاضر سایتی برای سنجش اولویت‌ها و شاخص‌های تعریف شده در نظر گرفته شده تا کسانی که واقعاً نیازمند مسکن هستند، از آن بهره‌مند شوند و به دست دیگر افراد نیفتد. اصرار ما این است که کسانی در اینجا صاحب مسکن شوند که سابقه کیشوندی دارند و مدت اقامت آنها بیشتر از یک حدی باشد. طبیعتاً ما خیلی علاقه‌مند نیستیم برای کسانی که در شهرهای دیگر ساکن هستند، اینجا مسکن تهیه کنیم. در برخی شهرها این اولویت وجود دارد اما اینجا چنین چیزی نیست.
 
 
 
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه بومیان در اولویت طرح‌های مسکن منطقه آزاد کیش هستند، گفت: شاخص‌های طرح مسکن ملی در کیش با شاخص‌هایی که در سرزمین اصلی برای مسکن ملی وجود دارد، قطعاً تفاوت خواهد داشت. همچنین ساکنان کیش نیز که کارت کیشوندی دارند و کسانی که سکونت بیشتری داشته‌اند، اولویت بیشتری خواهند داشت.
 
وی با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان قرار است از مصالحی مثل سیمان، سرامیک، فولاد و… که خود تولید کننده عمده آن است، در پروژه ساخت مسکن استفاده کند، گفت: قطعاً قیمت خانه‌های بنیاد مستضعفان کمتر از قیمت تولید خانه‌های معمولی خواهد شد چون قرار نیست هیچ سودی به سازمان منطقه آزاد کیش یا بنیاد مستضعفان برسد، لذا بنیاد مستضعفان از این طریق تلاش می‌کند تا هزینه ها را به حداقل برساند.
 
آخوندی افزود: ما تراکم حداکثری خانه‌ها را از کمیسیون شهرسازی مجلس درخواست کردیم که به لحاظ طرح جامع به بنیاد مستضعفان داده شود که هرچه امکان دارد، تعداد واحدها را بیشتر کنیم. اگر طبق تراکم متوسط ساخته شود، ۲۰۰ تا ۲۵۰ واحد خواهد بود اما اگر تراکم را افزایش دهیم می‌توانیم تعداد واحدها را نیز بیشتر کنیم.
 
همکاری با بنیاد مستضعفان برای ساخت مسکن در کیش
 
معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد کیش با اشاره به پروژه‌های ساخت مسکن ارزان برای بومیان منطقه آزاد کیش اظهار داشت: بعد از یک فرآیند نسبتاً طولانی، تفاهم‌نامه سازمان منطقه آزاد کیش با بنیاد مستضعفان برای ساخت واحد مسکونی در جزیره کیش عملیاتی و اجرایی شد و آقای فتاح با رویکرد مسئولیت اجتماعی به این موضوع ورود کرد. در جزیره کیش به علت نیاز جدی که اقشار مختلف ساکن در جزیره با اولویت بومیان داشتند، این کار را شروع کردیم. علاوه بر بومیان اقشار دیگری نیز در جزیره کیش هستند که با گرانی قیمت مسکن دچار مشکلات جدی هستند.
 
آخوندی ادامه داد: خوشبختانه اقداماتی برای شروع پروژه با همراهی بنیاد مستضعفان انجام شد. در فاز بندی های تعریف شده در پروژه مسکن ملی در جزیره کیش، فاز یک در حدود ۵ هزار متر مربع طراحی شده بود که ما پیشنهاد دادیم آن را به ۸ هزار متر مربع افزایش دهیم. موقعیت زمین برای ساخت واحد مسکونی بسیار مناسب بوده و زیرساخت‌های ساخت این واحدها نیز فراهم شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: بنیاد مستضعفان با رویکرد کمک به ساخت مسکن وارد این پروژه شده و قرار بر این است که یک پروژه با کیفیت و در عین حال با قیمت مناسب انجام شود. ما اصرار کردیم که زمین زودتر تحویل داده شود و هرچه سریع‌تر مراحل اجرایی و اداری آن نیز باید شروع شود. امیدواریم در زودترین زمان ممکن این پروژه را تحویل بدهیم

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
ستاد کرونا
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (13) ابوالفضل طیبی (12) احمد حسن زاده (10) اداره محیط زیست کیش (21) امام جمعه کیش (9) بهداشت مرکز توسعه سلامت (9) بیمارستان کیش (52) جزیره زیبای کیش (13) جزیره کیش (45) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (27) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (20) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (57) دکتر نادعلی نژاد (9) سازمان منطقه آزاد کیش (70) سازمان منطقه ازاد کیش (12) ستاد مبارزه با کرونا (12) ستاد پیشگیری از کرونا (81) سرهنگ علی اصغر جمالی (20) سرگرد ایمانی نسب (11) سعید پورعلی (12) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (42) شورای سلامت کیش (101) ضوابط قرنطینه خانگی کیشوندان (11) علی عرب (10) غلامحسین مظفری (48) فرزانه شرفبافی (12) فرمانده انتظامی ویژه کیش (9) فرماندهی انتظامی کیش (47) فرودگاه بین‌المللی کیش (9) محمد عباسی دادستان کیش (10) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (35) مرکز نوآوری و فناوری کیش (16) مصطفی خانزادی (10) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (18) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (22) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (47) معاونت گردشگری (12) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (24) مناطق آزاد تجاری و صنعتی (14) ناصر آخوندی (18) ناوگان حمل و نقل عمومی کیش (13) هواپیمایی کیش ایر (23) ویروس کرونا (10) پلیس راهور کیش (16) پلیس فتا (13)
رفتن به ابتدای صفحه