امروز: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

ده نکته ای که باید در مورد درختان لور بدانید

گزارش مکتوب , محیط زیست تاریخ انتشار: 00/01/21 بدون نظر   234 بازدید

اندازه فونت    
ده نکته ای که باید در مورد درختان لور بدانید

ده  نکته ای که باید در مورد درختان لور بدانید

لور (Ficus benghalensis) یکی از بیش از 750 گونه درخت انجیر است که هر گونه فقط توسط گونه های خاص از زنبورهای ریز گرده افشانی میشوند این زنیورها فقط در داخل انجیر درختان شریک زندگی خود تولید مثل می کنند. لور انجیر عجیبی است. آنها از دانه هایی که روی درختان دیگر فرود می آیند رشد می کنند. ریشه هایی که آنها می فرستند ، میزبانان خود را احاطه می کند و به ستونهایی مقاوم و شاخه دار تبدیل می شود که شبیه تنه های درختان جدید است. از نظر مساحت بزرگترین درختان جهان هستند. بزرگترین درخت لوری که امروز زنده مانده است در ایالت آندرا پرادش هند است. مساحت آن (4.7 هکتار) است و می تواند 20000 نفر را خود پناه دهد.

لور میوه های انجیر زیادی تولید می کنند که بسیاری از گونه های پرندگان ، خفاش های میوه خوار ، پستانداران و موجودات دیگر را از انها تغذیه می کند ، که انها هم به نوبه خود بذر صدها گونه گیاهی دیگر را پراکنده می کند. اولین اروپاییانی که با درختان لور روبرو شدند اسکندر مقدونی و ارتش او بودند که در سال 326 قبل از میلاد به هند رسیدند. یادداشت هایی که آنها به یونان برگرداندند ، به تئوفراستوس ، بنیانگذار گیاه شناسی مدرن ، اطلاع دادند و – در نهایت – جان میلتون شاعر انگلیسی قرن 17 در کتاب خود بانام “بهشت از دست روفته ” نوشت که آدم و حوا لباس اول را از برگ لور درست کرده اند. هندوها می گویند درخت لور در جیوتیسار همان درختی است که کریشنا هنگام سخنرانی خطبه باگاواد گیتا در زیر آن ایستاده است. برای هزاران سال ، مردم از میوهای این گیاه به عنوان منبع دارو استفاده می کردند. امروزه در نپال ، مردم برای درمان بیش از بیست نوع بیماری از برگ لوز، پوست و ریشه آن استفاده می کنند. متون هندو که بیش از 2500 سال پیش نوشته شده اند ، یک “درخت جهان” کیهانی را توصیف می کنند ، یک لور وارونه رشد می کند و ریشه در آسمان دارد. تنه و شاخه های آن تا زمین گسترش می یابد تا برکت را به بشریت برساند. در طول مبارزه هند برای استقلال از انگلیس ، انگلیسی ها صدها شورشی را از درختان لور به دار آویختند. هند مستقل لور را درخت ملي خود قرار داد. لورهای هاوایی بومی نیستند. افرادی که آنها را در آنجا کاشته اند عبارتند از: فرانکلین روزولت ، ریچارد نیکسون ، آملیا ارهارت و لویی آرمسترانگ. در سراسر جهان ، لور و بسیاری دیگر از گونه های انجیر به لطف برخی از و یژه گی های زیست شناسی شگفت انگیز و رابطه 80 میلیون ساله با زنبورهای گرده افشان ، خود را در فرهنگ های مختلف انسانی جای داده اند.

این درختان با کمک به ما، در بازیابی جنگل های بارانی آسیب دیده و محافظت از حیات وحش تهدید شده ، بر رشد گونه های گیاهی تأثیر می گذارند و می توانند آینده دنیای مار را نیز غنی کنند.

مصیب شیرانی کارشناس منابع طبیعی و محیط زیست.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
ستاد کرونا
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (15) ابوالفضل طیبی (12) احمد حسن زاده (11) اداره محیط زیست کیش (24) بیمارستان کیش (54) جزیره زیبای کیش (14) جزیره کیش (45) جعفر آهنگران (14) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (27) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (20) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (57) سازمان منطقه آزاد کیش (74) سازمان منطقه ازاد کیش (12) ستاد مبارزه با کرونا (12) ستاد پیشگیری از کرونا (81) سرهنگ علی اصغر جمالی (20) سرگرد ایمانی نسب (11) سعید پورعلی (14) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (43) شورای سلامت کیش (102) ضوابط قرنطینه خانگی کیشوندان (11) علی عرب (12) غلامحسین مظفری (48) فرزانه شرفبافی (12) فرمانده انتظامی ویژه کیش (10) فرماندهی انتظامی کیش (51) محمد عباسی دادستان کیش (10) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (12) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (40) مرکز نوآوری و فناوری کیش (17) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (15) مصطفی خانزادی (10) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (19) معاونت توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش (10) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (25) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (47) معاونت گردشگری (13) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (25) مناطق آزاد تجاری و صنعتی (14) ناصر آخوندی (21) ناوگان حمل و نقل عمومی کیش (13) هواپیمایی کیش ایر (28) ویروس کرونا (10) پلیس راهور کیش (18) پلیس فتا (15)
رفتن به ابتدای صفحه