امروز: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

رقابت موفق کیش با 8 استان کشوربرای عضویت درشبکه شهرهای خلاق ایران

اجتماعی , بین الملل , تاریخ و فرهنگ , عمران و شهرسازی , فرهنگی تاریخ انتشار: 00/02/09 بدون نظر   53 بازدید

اندازه فونت    
رقابت موفق کیش با 8 استان کشوربرای عضویت درشبکه شهرهای خلاق ایران

رقابت موفق کیش با 8 استان کشوربرای عضویت درشبکه شهرهای خلاق ایران

عضویت کیش درشبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنرکشور زمینه ساز معرفی ظرفیت های منطقه درسطح ملی و بین المللی است

به گزارش دولتخانه کیش  ، پس از ماهها رقابت میان شهرهای مختلف کشور برای انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ، جزیره زیبای کیش در بخش صنایع دستی و پس ازرقابت با شهرهای 8 استان کشورمان برای عضویت در این شبکه انتخاب شد.

 

بر اساس این گزارش پس از تشکیل دبیرخانه شهر خلاق در سال ۹۹ در معاونت عمرانی و‌ زیربنایی سازمان و انتخاب مشاور ، مطالعات تخصصی انجام و طرح توجیهی لازم تهیه شد.

 

این طرح برای ادامه روند فعالیت های دبیرخانه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شد.

در روند اجرای طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور ، طرح های توجیهی و مطالعاتی شهرهای مختلف با حضور داوران پیشکسوت از وزارت خانه های میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری و نیز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارزیابی شد که درنهایت جزیره کیش از استان هرمزگان به عنوان شهر خلاق درزمینه صنایع دستی انتخاب شد.

در مراحل نهایی انتخاب شهرهای خلاق ، علاوه برجزیره کیش در بخش صنایع دستی، سه شهردیگراستان هرمزگان ازجمله میناب درحوزه نمایش ، بندرعباس در گروه سینما و بندر کنگ درزمینه موسیقی نیز به مرحله داوری راه یافته بودند که در پایان تنها جزیره کیش به عضویت این شبکه پیوست.

 

درسال های گذشته با توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری و برپایی نمایشگاه های متعدد دست سازه های هنرمندان کیش و همچنین پیش بینی مکانی به عنوان نمایشگاه دائمی عرضه صنایع دستی، درجزیره مرجانی کیش صنایع دستی به عنوان یکی ازجاذبه های گردشگری مورد توجه ساکنان و گردشگران داخلی و خارجی قرارگرفت.

 

عضویت جزیره کیش درشبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کشور موفقیت ارزشمندی است که می تواند زمینه حضور جزیره کیش در شبکه شهرهای خلاق جهان را تقویت کند.

 

بنابر اعلام معاونت عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزادکیش ، عضویت جزیره کیش درشبکه جهانی شهرهای خلاق از جمله برنامه هایی است که با جدیت دراین سازمان پیگیری می شود تاکیش بتواند از مزایای متعدد عضویت در این شبکه مهم جهانی برخوردارشود.

 

گفتنی است شهر خلاق مفهومی است که برای اولین بار در سال 1988 توسط “دیوید ینکنن” استرالیایی عنوان شد. این مفهوم که بسیار توسعه یافته و با شکل گیری شبکه شهرهای خلاق یونسکو UCCN، اکنون به یک جنبش جهانی تبدیل شده است، منعکس کننده یک الگوی برنامه ریزی جدید برای شهرها است.

 

از سال 2004 شبکه شهرهای خلاق یونسکو ، برای ترویج همکاری میان شهرهایی تشکیل شد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای توسعه پایدار شهری استفاده کرده بودند.

 

شبکه شهرهای خلاق یونسکو UCCN، هفت حوزه خلاق را پوشش می‌دهد: صنایع دستی و هنرهای بومی، هنرهای رسانه‌ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی . هر شهری که در یکی از این دسته ها بتواند خود را به یونسکو معرفی کرده و با مدارک قدرت و توانایی اش را ثابت کند می تواند به این شبکه متصل شده و از مزایای آن بهره مند شود.

 

تا سال2019 درسراسر جهان 246 شهر به عضویت شبکه شهرهای خلاق جهان پیوسته بودند که همگی برای رسیدن به هدف مشترک قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه‌های توسعه‌ای در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین‌المللی تلاش می کنند.

 

با ورود یک شهر به شبکه شهرهای خلاق یونسکو ، آن شهر در سطح جهان شناخته می شود که این امر، رونق همه جانبه شهر را در پی دارد .

رونق اقتصادی و حرکت در مسیر پایداری،تعامل گسترده ترمیان بخش‌های خصوصی و عمومی و جامعه مدنی ، تقویت تولید و توزیع فعالیت‌ها، محصولات و خدمات فرهنگی، ادغام کامل فرهنگ و خلاقیت در طرح‌های توسعه پایدار، توسعه کانون‌های خلاقیت و نوآوری و ثبت برند و تصویر ذهنی مثبت از شهر با معرفی به عنوان شهر خلاق درشبکه شهرهای خلاق جهان و تاثیر شگرف برجذب گردشگر و سرمایه گذاراز جمله مزایای عضویت درشبکه شهرهای خلاق جهان است.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
ستاد کرونا
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (15) ابوالفضل طیبی (12) احمد حسن زاده (11) اداره محیط زیست کیش (24) بیمارستان کیش (54) جزیره زیبای کیش (14) جزیره کیش (45) جعفر آهنگران (14) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (27) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (20) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (57) سازمان منطقه آزاد کیش (74) سازمان منطقه ازاد کیش (12) ستاد مبارزه با کرونا (12) ستاد پیشگیری از کرونا (81) سرهنگ علی اصغر جمالی (20) سرگرد ایمانی نسب (11) سعید پورعلی (14) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (43) شورای سلامت کیش (102) ضوابط قرنطینه خانگی کیشوندان (11) علی عرب (12) غلامحسین مظفری (48) فرزانه شرفبافی (12) فرمانده انتظامی ویژه کیش (10) فرماندهی انتظامی کیش (51) محمد عباسی دادستان کیش (10) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (12) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (40) مرکز نوآوری و فناوری کیش (17) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (15) مصطفی خانزادی (10) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (19) معاونت توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش (10) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (25) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (47) معاونت گردشگری (13) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (25) مناطق آزاد تجاری و صنعتی (14) ناصر آخوندی (21) ناوگان حمل و نقل عمومی کیش (13) هواپیمایی کیش ایر (28) ویروس کرونا (10) پلیس راهور کیش (18) پلیس فتا (15)
رفتن به ابتدای صفحه