امروز: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

مزایده جدید غرفه های بازار ماهی در شرایط کنونی نه به نفع غرفه داران است نه مصرف کنندگان ماهی

اجتماعی , اداره دامپزشکی کیش , اطلاعیه , شرکت عمران، آب و خدمات شهری کیش , کیش تاریخ انتشار: 00/06/21 بدون نظر   382 بازدید

اندازه فونت    
مزایده جدید غرفه های بازار ماهی در شرایط کنونی نه به نفع غرفه داران است نه مصرف کنندگان ماهی

مزایده جدید غرفه های بازار ماهی در شرایط کنونی نه به نفع غرفه داران است نه مصرف کنندگان ماهی

بخشودگی یک ماه اجاره بها و تمدید قراردادها با نرخ پارسال خدماتی است که شرکت عمران ، آب و خدمات برای رفاه عمومی در نظر گرفته است.

به گزارش خبرنگار دولتخانه کیش؛  نشست نمایندگان عرضه کنندگان ماهی با مدیر عامل شرکت عمران ،آب و خدمات با محور تعیین نرخ غرفه های بازار ماهی تشکیل شد.

تعدادی از فعالان صنف عرضه ماهی به نحوه واگذاری غرفه های بازار اعتراض داشتند و گفتند: با توجه به شیوع کرونا و کاهش مسافر و به تبع آن کسادی بازار پرداخت اجاره غرفه های بازار ماهی در توان مستاجران نیست و باید به این موضوع رسیدگی کامل شود.

البته آنان تقاضا داشتند کارشناس دادگستری نیز در نشست مشترک حضور یابد و اعلام کند بر چه اساسی قیمت پایه را در مزایده ها تعیین کرده اند؟

بالا بودن نرخ پایه در مزایده ها موجب افزایش نرخ اجاره غرفه ها و تورم سرسام آور نرخ ماهی می شود و همین امر سبب حذف ماهی از سفره خانواده های کیش شده است.

عبدالنبی شرفی مدیر عامل شرکت عمران ،آب و خدمات در این نشست گفت: اگر یکسال از عرضه کنندگان ماهی حمایت شود فروشندگان ماهی چه خدماتی به مردم ارائه می دهند ؟

نمایندگان صنف ماهی فروشان وعده دادند با کاهش هزینه ها قطعا بهای ماهی کاهش و فروش افزایش می یابد.

البته به این نکته هم اشاره کردند با کمبود تقاضای ماهی و میگو این ماده غذایی ارزشمند در هوای گرم فاسد و فروشندگان ماهی متضرر می شوند.

هر چه تقاضا بالا باشد سود فروشندگان نیز بیشتر می شود.

فروشندگان ماهی اعلام کردند: هر غرفه صیاد جدا گانه دارند و دلالی در این حوزه وجود ندارد اما در بازار ماهی واسطه گری وجود دارد .

خبرنگار حمایت و اقتصادی ملی پیشنهاد داد بهتر بود از نمایندگان صیادان هم در نشست حضور داشتند و درباره راه اندازی تعاونی صیادان نتیجه گیری می شد.

دو غرفه به تعاونی اختصاص یابد که هم قیمت ها متعادل شود و هم بر کیفیت نظارت شود .

غرفه دارانی در بازار ماهی داریم که غرفه را از شرکت عمران ،آب و خدمات اجاره کرده اند و دست به دست تا سه یا چهاربار غرفه اجاره دادند همین واسطه گری و دلالی بهای غرفه ها و به تبع آن نرخ ماهی را تصاعدی بالا می رود.

این یک معظل اساسی است که باید برطرف شود.

مدیر عامل شرکت عمران ،آب و خدمات در ادامه این نشست گفت: تورم و افزایش نرخ کرایه ها در یکسال گذشته سرسام آور بود و این موضوع در مزایده ها و تعیین نرخ پایه توسط کارشناس دادگستری ، افزایش اجاره بهای غرفه ها و قیمت ماهی تاثیر گذاشته است.

وی گفت: رویکرد جدید شرکت عمران آب و خدمات تنظیم نرخ بازار ماهی و عرضه مناسب این ماده خوراکی ارزشمند است.

پیشنهاد دادیم قرار داد غرفه داران بازار ماهی را با در نظر گرفتن ساز و کار قانونی تمدید کنند و با توجه به جلساتی که با مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش داشتیم یک ماه هم بخشودگی اجاره بها به علت شیوع کرونا تصویب شده است.

عبدالنبی شرفی گفت: تامین هزینه های بازار ماهی از محل درآمدی است که از بهای اجاره غرفه داران دریافت می شود.

کیفیت عرضه ماهی و کنترل بازار ماهی در اولویت برنامه های شرکت عمران ،آب و خدمات است و اگر افزایش بهای اجاره غرفه ها محاسبه نمی شود دلیل آن حمایت های مالی شرکت عمران ،آب و خدمات و عرضه ماهی با کیفیت به مردم کیش است.

آقازاده مدیر خدمات شهری شرکت عمران ،آب و خدمات در این نشست گفت: بنا بر اظهارات مستاجران بازار ماهی اگر قیمت های کارشناسی غرفه ها برای تعیین اجاره بها بالاست باید به این نکته توجه داشت که بازار ماهی ساختمانی 3 هزار و 500 متر مربعی است که در زمان افتتاح 5 میلیارد هزینه داشت اگر این قیمت را روی غرفه ها سرشکن کنیم اجاره بها بسیار بالاتر می شود اما این بازار هزینه های نگهداری از جمله سردخانه نیز دارد که باید از محل درآمد اجاره تامین شود.

وی گفت: واگذاری این مکان به تعاونی صیادان روش مناسبی نیست و باز هم شرایط نا مطلوب گذشته حاکم می شود.

در مزایده جدید پیشنهاد دادیم در قرار داد جدید یک نماینده از شیلات ،یک نماینده از صیادان ، یک نماینده از غرفه داران بازار ماهی ، یک نماینده از شرکت عمران ،آب و خدمات و یک نماینده از اداره بازرگانی قیمت ها را به صورت معین در بازه زمانی مشخص تعیین خواهند کرد تا قیمت عادلانه باشد.

وی گفت: ممنوعیتی برای راه اندازی غرفه های ماهی در اماکن مختلف نیست و بازار رقابتی برای افزایش کیفیت و خدمات رسانی باید ایجاد شود.

عبدالنبی شرفی مدیر عامل شرکت عمران ،آب و خدمات در ادامه این نشست گفت: در شهرهای دیگر مردم برای خرید ماهی به بازار ماهی مراجعه می کنند در کیش هم اگر کیفیت و قیمت مناسب باشد مردم به جای غرفه های پراکنده در سطح کیش به بازار ماهی مراجعه خواهند کرد اما گاهی گزارش می شود که ماهی فاسد در بازار ماهی عرضه می شود و همین امر موجب می شود تقاضای خرید از بازار ماهی کاهش یابد.

البته بهای ماهی هم در جلب مشتری بسیار موثر است.

وی گفت: تبلیغات مناسبی برای بازار ماهی در شهر انجام خواهد شد تا مشتریان تمایل داشته باشند از بازار ماهی خرید کنند.

آقازاده مدیر خدمات شهری شرکت عمران ،آب و خدمات در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در نیمه دوم سال و ایام نوروز تعداد مشتریان افزایش می یابد و غرفه داران متضرر نخواهند شد.

یکی از خبرنگاران پرسید چرا در جزیره ای که وسط دریاست بهای ماهی تا این حد بالاست ؟

وی گفت: نکته دیگر اینکه مبنای کارشناسی قیمت ها در کیش مطلوب نیست و باید بازنگری شود.

تبلیغات ماهی در فضای مجازی و تخفیف ویژه برای ماهی و میگو می تواند به ترغیب مشتریان کمک کند.

عبدالنبی شرفی در پایان گفت: قرارداد جدید به مدت یکسال بدون افزایش بها ی اجاره از 15 اردیبهشت 1400 تا 15 اردیبهشت 1401 تمدید می شود و یک ماه بخشودگی شامل حال همه غرفه داران خواهد شد.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
ستاد کرونا
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (30) احمد حسن زاده امام جمعه کیش (32) اداره آموزش و پرورش کیش (17) اداره محیط زیست کیش (59) بیمارستان کیش (76) جزیره کیش (45) جعفر آهنگران (29) حمید رضا منتظری (17) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (27) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (20) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی (23) دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (21) دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (35) دکتر رضانیا (35) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (72) دکتر سعید محمد (20) رئیس پلیس راهور کیش (17) سازمان منطقه آزاد کیش (113) ستاد پیشگیری از کرونا (82) سرهنگ علی اصغر جمالی (35) سعید محمد (34) سعید پورعلی (16) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (56) شرکت توسعه بنادر و فرودگاه کیش (33) شرکت عمران ، آب و خدمات شهری کیش (33) شورای سلامت کیش (124) غلامحسین مظفری (49) فرماندهی انتظامی ویژه کیش (27) فرماندهی انتظامی کیش (79) محمد رضا نوایی لواسانی (32) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (36) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (78) مرکز نوآوری و فناوری کیش (18) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (30) معاونت اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (16) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (29) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (50) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (50) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (44) موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش (17) ناصر آخوندی (24) ناوگان حمل و نقل عمومی کیش (18) هواپیمایی کیش ایر (45) پلیس راهور کیش (32) پلیس فتا (23)
رفتن به ابتدای صفحه