امروز: ۱۲ آذر ۱۴۰۰
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

مبارزه با فساد ماده نمی خواهد  «نر» می‌خواهد

تاریخ و فرهنگ , علمی , فرهنگی , قضایی و انتظامی , مذهبی تاریخ انتشار: 00/07/23 بدون نظر   61 بازدید

اندازه فونت    
مبارزه با فساد ماده نمی خواهد  «نر» می‌خواهد

مبارزه با فساد ماده نمی خواهد  «نر» می‌خواهد

مبارزه با فساد «نر» می‌خواهد…

در ایام قدیم ، دریکی از پاسگاه‏ های ژاندارمری، مأموری خدمت‏ می‏ کرد که مشهور بود به “سرجوخه جبّار” که تا بخواهی کارآمد بود.

 

و در منطقه خدمت او، خلاف کاری را یارای نفس‏ کشیدن نبود…

ازقضای روزگار، در محدوده خدمت‏ سرجوخه جبار، دزدی زندگی می‌کرد که به‌راستی، امان مردم را بریده و خواب سرجوخه جبار را آشفته گردانیده بود.
سرجوخه جبار، با آن کفایت و لیاقتی که‏ داشت، بارها، دزد را دستگیر کرده، به‏ محکمه فرستاده بود ولی، گردانندگان‏ دستگاه، هر بار به دلایلی و از آن جمله‏ عدم وجود دلیل برای بزهکاری، دزد یادشده را رها کرده بودند، به‌گونه‌ای که، گاهی جناب دزد، زودتر از مأموری که او را به‏ مرکز دادگستری برده بود، به محل بازمی‏گشت، و برای اینکه دل سرجوخه جبار را بسوزاند و خودی نشان دهد، چند بار هم، از جلو پاسگاه رد می‏شد، یعنی که بله، ما این هستیم.
یک روز، سرجوخه جبار، که از دستگیری و اعزام بیهوده دزد سیه‌کار به دادگاه و آزادی او به ستوه آمده بود، منشی‏ پاسگاه را فراخواند و به او دستور داد که قانون‏ مجازات را بیاورد و محتویات آن را، برای‏ سرجوخه بخواند. منشی پاسگاه، کتاب قانونی را که‏ در پاسگاه بود، آورد و از صدر تا ذیل، برای‏ سرجوخه جبار خواند:
ماده ۱…
ماده ۲…
ماده ۳…
ماده ۱۰…
ماده ۱۸…
و الخ…
سرجوخه جبار، که در تمام مدت خوانده‏ شدن متن قانون مجازات، خاموش و سراپا گوش‏ بود، همین‏که منشی پاسگاه آخرین ماده‌قانون‏ را خواند و کتاب را بست، حیرت‌زده، به منشی گفت: -این‌ها که همه‌اش ماده بود، آیا این کتاب، حتی یک «نر» نداشت؟
منشی گفت که قانون از مجموعه ماده‌ها شکل‌گرفته است و نر ندارد.
آنگاه سرجوخه جبار، به منشی گفت: ببین در این کتاب، صفحه سفید هست؟
منشی کتاب را گشود و ورق زد و پاسخ داد: قربان! در صفحه آخر کتاب، به‌اندازه‏ نصف صفحه، جای سفید باقی‏مانده است.
سرجوخه جبار گفت: قلم را بردار و این مطالب را که می‏گویم‏ بنویس و چنین تقریر کرد:
(نر) سرجوخه جبار:
هرگاه یک نفر، ۶‏ بار به گناه دزدی، از طرف پاسگاه دستگیر و به محکمه فرستاده شود و در تمام دفعات، از تعقیب و مجازات معاف گردد و به محل‏ بیاید و کار خودش را از سر بگیرد، برابر «نر سرجوخه جبار»محکوم‌به اعدام است.
پس از اتمام کار منشی، سرجوخه جبار، زیر نوشته را انگشت زد و مهر کرد و پس‌ازآن، دستور داد دزد را دستگیر کنند و به پاسگاه بیاورند. آنگاه او را، در برابر جوخه آتش قرارداد و فرمان اعدام را، درباره‌اش اجرا کرد.
گویا خبر این ماجرا، به گوش استاندار وقت‏ رسانده شد و او دستور داد سرجوخه جبار را، به حضورش ببرند.
هنگامی‌که سرجوخه جبار، به حضور حاکم‏ رسید، پرخاش‏کنان از او پرسید چرا چنان‏ کاری کرده است.
سرجوخه جبار پاسخ داد: قربان! من دیدم در سراسر قانون‏ مجازات، هرچه هست، ماده است ولی حتی یک‏ «نر»توی آن‌همه ماده نیست و آن‏وقت‏ فهمیدم که عیب کار از کجا است و چرا دزدی‏ که یک منطقه را، با شرارت‏هایش جان‌به‌سر کرده است، هر بار که دستگیر می‌شود، بدون‏ آن‏که آسیبی دیده باشد، آزاد می‌شود و به محل‏ بازمی‌گردد.
این بود که لازم دیدم در میان‏ «ماده»های قانون مجازات که همه مهربان هستند، یک «نر» هم باشد. این است که خودم آن نر را به قانون اضافه و دزد را طبق قانون، اعدام کردم و منطقه را از شر او آسوده گردانیدم!
القصه…
قصه بی‌تدبیری است.
قصه مدیریت‌های کوتوله و لی‌لی پوت‌ها است.
قصه آقازاده‌ها و برادر و خواهر و عمه و خاله است.
قصه استفاده رانت‌خواران است.
قصه دزدی‌های چند هزار میلیاردی و امثالهم است.
قصه تخم‌مرغ‌دزدهایی است که با نبودن ماده قانونی مناسب، شتر‌دزد می‌شوند.
قصه، قصه هزار درد بی‌درمان است که دیگر نمی‌توان با این ماده‌ها به‌سادگی بر‌طرف کرد، نمی‌شود به‌سادگی با فساد مبارزه کرد.
یک «ماده‌قانونی» درست‌ودرمان لازم است، یک ماده «نر قانونی» قاطع و یک مجری قاطع‌تر و یک مدیریت سالم و با معرفت می‌خواهد تا جامعه مورد ستم واقع نشود و این‌گونه به یغما نرود.
ناصر بزرگمهر / مدیر مسئول

 

 

 

 

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
ستاد کرونا
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (23) احمد حسن زاده امام جمعه کیش (21) اداره محیط زیست کیش (45) امام جمعه کیش (13) بهداشت مرکز توسعه سلامت (13) بیمارستان کیش (66) جزیره زیبای کیش (14) جزیره کیش (45) جعفر آهنگران (29) حمید رضا منتظری (15) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (27) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (20) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی (16) دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (20) دکتر رضانیا (26) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (68) سازمان منطقه آزاد کیش (95) سازمان منطقه ازاد کیش (14) ستاد پیشگیری از کرونا (82) سرهنگ علی اصغر جمالی (29) سعید محمد (20) سعید پورعلی (16) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (50) شرکت عمران ، آب و خدمات شهری کیش (26) شورای سلامت کیش (119) غلامحسین مظفری (49) فرمانده انتظامی ویژه کیش (13) فرماندهی انتظامی ویژه کیش (23) فرماندهی انتظامی کیش (71) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (24) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (68) مرکز نوآوری و فناوری کیش (17) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (21) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (22) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (28) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (50) معاونت گردشگری (13) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (32) مناطق آزاد تجاری و صنعتی (14) موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش (14) ناصر آخوندی (24) ناوگان حمل و نقل عمومی کیش (15) هواپیمایی کیش ایر (38) پلیس راهور کیش (21) پلیس فتا (19)
رفتن به ابتدای صفحه