صفحه نخست / فرهنگی / کیش، دروازه توسعه و معرفی میراث فرهنگی و گردشگری در کشور

کیش، دروازه توسعه و معرفی میراث فرهنگی و گردشگری در کشور

خبر کیش

دکتر شبان میرشکرایی ، مدرس و کارشناس میراث فرهنگی در سومین نشست از سلسله جلسات بررسی فرهنگ و میراث ناملموس ، کیش میتواند دروازه مهم معرفی میراث و فرهنگ ملموس و ناملموس ایران باشد.

به گزارش دولتخانه کیش ، در سومین نشست از سلسله جلسات نقد و بررسی آثار فرهنگی و میراث ناملموس کیش که با حضور مجید ملانوروزی معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش و شبان میرشکرایی کارشناس و مدرس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در مرکز همایش های بین المللی خلیج فارس برگزار شد.

در ابتدایی جلسه ماهان مدون مدیر گردشگری سازمان گفت، هدف اصلی از برگزاری این نشست ها آشنایی سازی اقشار مختلف جامعه با موضوعات خاص میراث فرهنگی و صیانت از داشته ها و استفاده بهینه در راستای توسعه گردشگری و معرفی میراث ناملموس در این منطقه عنوان کرد.

ملانوروزی معاون گردشگری کیش گفت، آنچه امروز یونسکو بدان پرداخته بخش غیر مادی میراث ناملموس است که در توسعه گردشگری نقش اساسی ایفا میکند و نقش مهم آن در آیین و مراسم های سنتی و تاریخی انکار ناپذیر است. و ما همواره از تولد تا سوگواری ها درگیر میراث ناملموس هستیم .

وی در مورد میراث ناملموس خلیج فارس گفت در معرفی و ترویج فرهنگ و میراث خلیج فارس کم توجهی شده بنا داریم با برپایی چنین نشست های مهم با معرفی و کالبد شکافی داشته های ناملموس قدم های موثر برای پویایی و توسعه میراث های بجای مانده بخصوص در اقوام و سنتهای موجود در خلیج فارس برداریم ، وی گفت ما جشن های بسیار بزرگی در خلیج فارس داریم میراثی که همواره دارای پیوست فرهنگی هستند وی توجه به میراث بجای مانده در آیین و نواهای سنتی و صیادی و نواهای موسیقیای محلی و آیین و سنت های اقوام سواحل خلیج فارس را مهم عنوان کرد و تلاش برای صیانت از فرهنگ و میراث بجای مانده از رسومات دریانوردی و صید مروارید که در متاسفانه بعضا در حال فراموشی است را خاطر نشان شد. وی بر پژوهش و تدوین تاریخ نامه شفاهی میراث بجای مانده تاکید نمود و افزود اگر به این میراث فرهنگی و ناملموس توجه ویژه نشود از بین خواهند رفت ، برماست قدر داشته های بی نظیر میراث ناملموس کشورمان را بدانیم و بتوانیم در جهت توسعه بوم گردی و گردشگری فرهنگی و تاریخی بهره لازم را ببریم.

شبان میرشکرایی با معرفی کلمه میراث ناپدیدار به جای میراث ناملموس گفت باید به مفاهیم میراث فرهنگی یا همان میراث ناملموس (ناپدیدار) توجه ویژه شود از جمله مصداق ها ، اقدامات پاسدارانه ، برنامه ریزی ترویجی ، تاریخچه و بررسی روند توجه به میراث ناملموس .

وی وجود ذاتی میراث فرهنگی را حاصل تعامل اقوام در زندگی بشری دانست و گفت متاسفانه امروز از زندگی سنتی دور شده ایم که نیاز به بررسی و بازنگری و فرهنگ سازی و معرفی روزافزون آیین و سنت های اقوام و گویش ها داریم.

وی گفت در اکثر موارد میراث بجای مانده داشته های ناملموس ما میتواند آورده مادی داشته باشد و باید موزه ها و مکانهای مختلف تاریخی و بومی همواره بروز باشند در واقع نحوه معرفی و ترویج باید زنده و پویا باشد. وی افزود در برخی حوزه ها همچون ترویج و تولید صنایع دستی و سنتی موفق بوده ایم ولی در برخی موارد از جمله حفظ و حراست از قنات ناموفق عمل شده چه بسا اگر به حفظ و بقای قنات اهمیت داده میشد امروز با بحران آب در کشور مواجه نبودیم.

میرشکرایی افزود پویایی در معرفی میراث و موزه ها و داشته های فرهنگی و تاریخی بسیار مهم است وی اشاره ای به طرح نوروزگاه داشت و گفت پرونده نوروز پرونده مهم و بزرگی است برای آشتی دادن اقوام و ملتها و فرهنگ ها ، وی موضوع اصلی طرح نوروزگاه را معرفی داشته ها و میراث فرهنگی و سنت و آداب و رسوم توسط خود مردمان هر منطقه عنوان کرد که اجرای این طرح در نوع خود موفق بود

وی در ادامه به تاریخچه تاسیس سازمان یونسکو و همچنین نماینده گی ایران در این سازمان مهم به سال ۱۹۷۲ پرداخت و گفت وقوع جنگ های جهانی باعث تاسیس چنین نهاد مهم جهانی شد ، بعد از جنگ جهانی دوم بر اثر تخریب و نابودی وسیعی داشته های و میراث تاریخی شهرها و کشورهای مختلف در اروپا بجهت حفظ و حراست از میراث فرهنگی و تاریخی طبیعی و فرهنگی کشورها این نهاد مهم پایه گذاری شد ، و ایران بعنوان عضو اصلی سازمان یونسکو آثار متعدد و بی شماری را طی ۴۹ سال گذشته به ثبت رسانده است.

ایران، نقطه انتشار فرهنگ و تمدن بشری است

وی در پایان گفت ایران، نقطه انتشار فرهنگ و تمدن بشری است و جزیره کیش میتواند دروازه معرفی و توسعه میراث فرهنگی آن باشد، کیش با حضور اقوام مختلف ایرانی و وجود میراث ناپدیدار تاریخی و فرهنگی و سنتی و حضور بومیان اصیل از پتانسیل بسیار بالای برای توسعه گردشگری در تمام زمینه ها دارد و میتواند دروازه گردشگری سنتی و فرهنگی ایران باشد ، وجود شهر حریره و موزه خانه بومیان و صید و صیادی و قنات تاریخی جزیره میراث گرانبهایی است که باید به این داشته ها اهمیت داده و استفاده بهینه شود.

درباره دولتخانه کیش

سفر يعني زندگي زندگي يعني سفر صاحب امتياز شركت طراحان ايده نو پارس كيش پايگاه خبري فرهنگي و اجتماعي و هنري و گردشگري دولتخانه كيش برابر متون بدست آمده از مؤرخين از جمله شيراز نامه ، كيش در گذر تاريخ با نام و پيشوند دولتخانه كيش يعني شهر دولتمندان بجهت حضور تجار و بازرگانان و داد و ستد حرير و مرواريد در رديف سرزمين هاي مهمي چون تركستان و هند و چين نام گذاري گرديده بود.

لطفا در زمان دیگری چک نمایید.

قسم به قلم و آنچه مینویسد

این که قلم‌تان را در کدام قلمدان قرار می‌دهید، همان ثبات فکری و آینده قلمی‌تان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *