صفحه نخست / اقتصادی / گفتگوی صریح و شفاف مدیر گمرک منطقه آزاد کیش

گفتگوی صریح و شفاف مدیر گمرک منطقه آزاد کیش

جزیره کیش ؛ کاهش ترانزیت ، کاهش واردات کالای تجاری ، کاهش واردات از منطقه به سرزمین اصلی ، کاهش صادرات مجدد ، و افزایش درآمد ۸۰ درصدی عنایت به افزایش تعرفه از ۱/۵ به ۵ درصد.

مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد کیش از افزایش ۲۰ درصدی صادرات کالا‌های تولیدی امسال به داخل و خارج از کشور خبر داد.

به گزارش دولتخانه کیش به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای کیش ؛ محمود دشتی گفت: سود بازرگانی واردات از منطقه به سرزمین اصلی براساس مصوبه هیئت وزیران تا سقف ۱۵درصد کاهش می یابد که منابع حاصل از آن برای طرح های عمرانی و زیر ساختی و همچنین ایجاد اشتغال در این منطقه هزینه می شود.وی گفت: ارزش این کالاها در ۵ ماهه امسال ۵ میلیون و ۵۶۰ هزار دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۵ درصد کاهش داشته است.دشتی افزود: ارزش کالاهای ترانزیتی از این منطقه به سرزمین اصلی، مناطق آزاد و خارج از کشور در ۵ ماهه امسال ۳میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۶ درصد کاهش داشته است.
وی در بخش کالاهای صادرات مجدد از منطقه آزاد کیش نیز گفت: ارزش این کالاها در ۵ماهه امسال ۵میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه آن در سال گذشته ۲۸۹ درصد کاهش داشته است. 
مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد کیش افزود: در مجموع کالاهای خروجی از این منطقه با توجه به رویه های ترانزیت، صادرات مجدد و مرجوعی در ۵ ماهه امسال ۵۴ میلیون دلار بود و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰درصد کاهش داشته است. 
محمود دشتی در خصوص آمار کالاهای وارداتی از خارج کشور به این منطقه در ۵ ماهه امسال، گفت: ارزش کالاهای تجاری ۱۳میلیون و ۵۴۲ هزار دلار بود و نسبت به  مدت مشابه آن در سال گذشته ۵۷درصد کاهش داشته و همچنین عوارض دریافتی از کالاهای تجاری در این مدت ۲میلیارد و ۸۹۵ میلیون تومان ثبت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸۰درصد افزایش یافته است.وی گفت: علت این افزایش تغییر تعرفه های عوارض گمرکی از ۱٫۵ درصد به ۵ بوده که این تغییرات بر اساس ماده ۸ دستور العمل و روش اجرای آئین نامه اخذ عوارض قانون مناطق آزاد اجرایی شده است.
دشتی افزود: ارزش کالاهای مصرفی منطقه “غیر نفتی” ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش داشته است و این افزایش ناشی از تغییر تعرفه ها از ۱٫۵ درصد به ۵درصد و کالاهای مستعمل از ۵درصد به ۱۵درصد بوده است.وی گفت: در بخش خودرو نیز از سه ماهه دوم سال ۹۷ به خاطر ممنوع شدن ورود خودرو براساس مصوبه هیئت وزیران هیچ گونه خودرویی وارد این منطقه نشده است.
دشتی در بخش مواد اولیه و ماشین آلات شرکت های تولیدی منطقه آزاد کیش افزود: واردات شرکتهای تولیدی و شرکت های نفتی که دارای مجوز فعالیت اقتصادی صنعتی و تولیدی هستند در ۵ ماهه امسال ۸میلیون دلار بود و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۲۰ درصد کاهش یافته است.
مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص رفع موانع موجود در واردات کالاهایی که به صورت قانونی در گمرک کیش ترخیص و پس از ورود به بنادر چارک، آفتاب مورد بررسی مجدد قرار می گیرد، گفت: این امر موجب نارضایتی صاحبان این قبیل کالاها و معطلی ۶ تا ۱۳ ماهه و انجام هزینه های مضاعف و افزایش قیمت تمام شده کالاها می شود.دشتی هدایت شرکت های تولیدی فعالان اقتصادی به خارج از جزیره را از پیامدهای این مشکل برشمرد و گفت: ضروری است با برگزاری جلسه ای با حضور فرماندهی ناجا، گمرک جمهوری اسلامی و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی مشکلات موجود مرتفع شود.
محمود دشتی پیشنهادی در خصوص رفع مشکل کامیون هایی که حامل این قبیل کالاها است افزود: این کامیون ها توسط گمرک از مبدا کیش تا مقصد پلمپ و دسترسی الکترونیکی به مامورین پلیس از طریق سامانه جامع امور گمرکی به منظور کنترل صحت و سقم پروانه های ترخیصی محموله های ارسالی داده شود.
وی واردات کالاهای مورد نیاز و مصرف در پروژه های عمرانی طبق بند ۱ ماده ۵ مقررات صادرات و واردات امور گمرکی قانون مناطق آزاد که از پرداخت عوارض ورود معاف هستند در ۵ ماهه امسال را ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار عنوان کرد و افزود: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۷۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

درباره دولتخانه کیش

سفر يعني زندگي زندگي يعني سفر صاحب امتياز شركت طراحان ايده نو پارس كيش پايگاه خبري فرهنگي و اجتماعي و هنري و گردشگري دولتخانه كيش برابر متون بدست آمده از مؤرخين از جمله شيراز نامه ، كيش در گذر تاريخ با نام و پيشوند دولتخانه كيش يعني شهر دولتمندان بجهت حضور تجار و بازرگانان و داد و ستد حرير و مرواريد در رديف سرزمين هاي مهمي چون تركستان و هند و چين نام گذاري گرديده بود.

لطفا در زمان دیگری چک نمایید.

درآمد سازمان منطقه آزاد کیش از محل واگذاری و الحاقیه‌ها به بیش از ۱۳ هزار میلیارد ریال رسید

درآمد سازمان منطقه آزاد کیش از محل واگذاری و الحاقیه‌ها به بیش از ۱۳ هزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *