صفحه نخست / اجتماعی / نقش مهم نمایندگان برای ارتقای جایگاه اجتماعی و قانونی و حقوقی مناطق آزاد

نقش مهم نمایندگان برای ارتقای جایگاه اجتماعی و قانونی و حقوقی مناطق آزاد

در دیدار با نمایندگان مجلس
امام جمعه کیش:
مناطق آزاد از نظر اجتماعی میان نخبگان منزلت خود را از دست داده است

اعضای فراکسیون مناطق آزاد مجلس در دیدار با امام جمعه کیش، در خصوص نحوه اداره مناطق آزاد و موانع موجود در جزیره به بحث و تبادل نظر پرداختند.

ابه گزارش دولتخانه کیش، امام جمعه کیش روز یکشنبه در ابتدای این جلسه، با اشاره به وحدت حاکم بر منطقه آزاد کیش میان مسئولین اجرایی و مدیریت های زیر مجموعه این سازمان و مردم کیش گفت: وحدت و هم افزایی میان دستگاه‌های اجرایی مستقر در این منطقه، موجب پیشرفت و ارتقای جزیره کیش در حوزه های مختلف اقتصادی، عمرانی و گردشگری شده است.

حجت الاسلام والمسلمین احمد حسن زاده با بیان این که امروز جایگاه مناطق آزاد از نظر حقوقی و اجتماعی تنزل پیدا کرده است، اظهار داشت: مناطق آزاد از نظر اجتماعی میان نخبگان منزلت خود را از دست داده است. در این رابطه مجلس نیز برای ارتقای جایگاه حقوقی، قانونی و اجتماعی این مناطق می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

امام جمعه کیش با یادآوری این موضوع که لغو قانون معافیت های مالیاتی زمانی ابلاغ شد که این مناطق در زمینه های مختلف از جمله شیوع بیماری کرونا و تحریم های دشمنان با مشکلات عدیده ای مواجه بودند، افزود: هدف از ایجاد مناطق آزاد و تدوین قانون چگونگی اداره این مناطق تسهیل در صادرات و تقویت در حوزه تولید بود که متاسفانه عدم اجرای این قانون و محدویت های اعمال شده باعث شد برخی از مناطق نتوانند در چارچوب اهداف اصلی حرکت کنند.

حجت الاسلام حسن زاده عدم ثبات مدیران در مناطق آزاد را یکی از مهمترین آسیب ها بر شمرد و خاطر نشان کرد: کیش سرمایه ایران است و نداشتن ثبات مدیریتی، جایگاه ویژه این مناطق را دچار آسیب های جبران ناپذیری می کند. به اعتقاد بنده مدیران لایق و فرهیخته این مناطق باید حداقل به مدت ۴ سال مسئولیت بر عهده داشته باشند تا جایگاه این مناطق حفظ و ارتقاء یابد.

وی بر نگاه واقع بینانه به مناطق آزاد به عنوان پشتیبان اقتصادی کشور است، تاکید کرد و افزود: مشارکت مسئولان و افراد تاثیر گذار مناطق آزاد در اصلاح قانون چگونگی اداره این مناطق می تواند راه گشای مشکلات پیش رو باشد.

امام جمعه کیش با اشاره به این که نمایندگان در اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد باید منافع مردم را در اولویت قرار دهند تاکید کرد: اصلاح قوانین مناطق آزاد باید بر اساس شرایط ویژه و نهادهای مستقر در هر منطقه انجام شود و یک نسخه واحد برای کل مناطق آزاد در نظر گرفته نشود.

وی گفت: در مناطق آزاد باید به جنبه فرهنگ و تمدن توجه ویژه ای شود و کیش می تواند به عنوان یک شهر مدرن و اسلامی الگویی برای مناطق دیگر باشد.

امام جمعه کیش در خصوص منع واردات خودروهای خارجی به کیش اظهار داشت: یکی از جاذبه های منطقه آزاد کیش، کیفیت و به روز بودن حمل و نقل آن بوده و متاسفانه با اعمال محدودیت های دولت، ورود خودورها به این منطقه ممنوع شده و مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است. همچنین با ممنوعیت ورود کالاهای گروه ۴ به جزیره، آسیب های زیادی به حوزه اقتصادی وارد آمده است.

وی استقلال آموزش و پرورش منطقه آزاد کیش را دارای تاثیرات مثبت دانست و گفت: با تفویض اختیارات لازم به مدیرعامل منطقه آزاد کیش، می توان تحولات بزرگی در حوزه آموزش این منطقه ایجاد کرد.

حجت الاسلام حسن زاده در بخشی دیگر از سخنان خود نسبت به برطرف شدن مشکلات مسکن و تامین نیروی انسانی و کادر پزشکی در این منطقه تاکید کرد و افزود: حدود ۷۰ هزار نفر در جزیره کیش هزینه بیمه پرداخت می کنند و تامین اجتماعی نیز به جای این که آن مبالغ را در حوزه درمان کیش هزینه کند به تهران و بندرعباس منتقل می نماید و نیاز هست نمایندگان مجلس این موضوع مهم را در دستور کار خود قرارداده و پیگیری های لازم را به عمل آورند.

در این جلسه معصومه پاشایی بهرام نماینده مردم جلفا و مرند و رئیس فراکسیون مناطق آزاد در مجلس، جزیره کیش را به عنوان برند برتر گردشگری در سطح کشور عنوان کرد و گفت: با توجه به این که جزیره کیش، از جزایر کمیاب است باید از جهات گوناگون از آن صیانت کرد.

وی با اشاره به این که از نقاط مختلف دنیا گردشگرانی زیادی به این منطقه سفر می کنند، گفت: باید زمینه ایجاد مراکز درمانی و حضورپزشکان متخصص و شناخته شده در این منطقه فراهم شود. این منطقه از نظر آب و هوایی و اقلیمی نیز بستری مناسب برای گردشگران سلامت و جراحی های زیبایی است.

رئیس فراکسیون مجلس با اشاره به اهمیت موضوعات فرهنگی، گفت: باید به پیوست های فرهنگ اهتمام ویژه ای شود و تحقق یافتن این مهم از اولویت های مجلس است.

حسین حاتمی دبیر فراکسیون مناطق آزاد مجلس نیز نگاه امام جمعه کیش به حوزه های معیشتی و زیر ساخت های این منطقه را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: طی بازدیدهای میدانی از بخش های مختلف کیش و گفتگو با بخش خصوصی و بومیان این منطقه، موارد در فراکسیون مناطق آزاد مطرح و پیگیری خواهد شد.

درباره دولتخانه کیش

سفر يعني زندگي زندگي يعني سفر صاحب امتياز شركت طراحان ايده نو پارس كيش پايگاه خبري فرهنگي و اجتماعي و هنري و گردشگري دولتخانه كيش برابر متون بدست آمده از مؤرخين از جمله شيراز نامه ، كيش در گذر تاريخ با نام و پيشوند دولتخانه كيش يعني شهر دولتمندان بجهت حضور تجار و بازرگانان و داد و ستد حرير و مرواريد در رديف سرزمين هاي مهمي چون تركستان و هند و چين نام گذاري گرديده بود.

لطفا در زمان دیگری چک نمایید.

طی ۲ هفته فقط ۷ بستری در بیمارستان ، وضعیت کیش زرد است

غربالگری بیش از ۳ هزار نفر در زمینه ابتلا به کرونا در کیشسخنگوی شورای سلامت …

يك ديدگاه

  1. بنام خداوند
    بنظر یکی از مشکلات عمد کیش عدم توجه به منافع ملی و اینکه جای جای این کشور پهناور سرزمین متعلق به مردم و باید تمام وزارتخانه ها و نهادها و ارگانهای نظام با هدفی واحد درچهارچوبهای قانونی ویا با وحدت عزم واراده روبه جلو در تامین خواسته های عام مردم دست در دست هم با نگاهی که این بستر و محیط امانتی بی بدیل امروز برای ما وفردا برای فرزندانمان خواهد بود پس آحاد ملت و سازمانها کارگاهها موظف به ارائه بهترین همکاری و خدمات هستن .ولی متاسفانه بکرار شاهد بودیم که دانسته ویا ندانسته عوامل ویا مدیری صاحب قدرت دلیل تخریب و رکود وبا عدم پیشرفت بوده .
    متاسفانه بدلیل عدم طرح و برنامه جامعی که حداقل سالانه موفقیت ویا عدم موفقیت مدیران سنجیده وبرای جلوگیری از هرز رفتن منابع و دوباره کاریها و تعیین چهارچوبی که مدیران ادامه راه را باقدرت پیش ببرند موانع وچالشهایی بوجود میاید که حتی قوی ترین مدیران انرژی و وقت خود را معطوف کوچکترین کارها میکنن و خلاصه اینکه شعار وخوش ربانی جای رشد و وادامه طرحهای پرمنفعت عام را بشدت اشغال و همیشه شاهد تغییر عدید در اهداف کلان مناطق بودیم تا جایی که تمام طرحهای نو تفکر و ایده مدیرجدید ودر بعضی موارد مدیر قبلی که در زمان خود منزلت و جایگاه باشکوهی داشته مورد هجمه و انتقاداتی که بعضا قابل دفاع نیست قرار میگیرد
    واقعا چرا وابن چرا ها چه پاسخگویی دارد
    مواضع حاکمان در شورای عالی مناطق آزاد چرا یک دست نیست مدیران منتخب و مدیران سازمانهایی که موظف به ارائه بهترین خدمات هستن چرا با تفکر دراندیشه یک دستی که مکمل یگ دیگر در تامین معیشت ورفاه عام باید باشند انتخاب نمی شوند و خلاصه اینکه چرا منافع ملی در بین مدیران ارشد و میانی بعنوان اصلی در ریشه و ذات مدیران نهادینه نمی شود خیلی اگر های دیگر که همه می‌دانند و مطلع هستن ولی بجای تلاش در رفع موانع با اظهار تاسف بسنده مسئولیت را گردن دیگری میاندازن چرا همه نباید احساس مسئولیت در قبال همه داشته باشیم و از همه مهمتر چرا اقتدار مدیر ارشد سازمان که برابر قانون بزرگترین و قدرت مندترین حاکم منتطقه باید باشد متاسفانه بصورت عام رعایت نمی شود وچرا از مدیران موفق و مردمی دورانهای گذشته بعنوان اطاق فکر استفاده نمیشود آیا این مدیران از مشاورلن تازه وارد که شاید تحمیلی و پروازی هستن موفق تر تلاش نخواهند گرد واینکه چرا این مطالب رامن میگویم همه میدانن و همچنان تجربه های نا موفق و تلخ تکرار میشود و خواهد شد تا خودمان اصلاح وتعییر نکنیم همچنان خواهد بود ایام بکام تشکر از حوصله ای که در مطالعه این پیام داشتین موفق باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *