امروز: ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس 

اجتماعی , اخبار ایران , تاریخ و فرهنگ , فرهنگی , گزارش مکتوب تاریخ انتشار: 01/02/09 بدون نظر   799 بازدید

اندازه فونت    
علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس 

علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس

 

خلیج فارس ایران سومین خلیج بزرگ جهان بعد از خلیج مکزیک و هادسون است. ۱۰ اردیبهشت در ایران روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده است.

اما علت این نامگذاری چیست و چرا ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نامیده شده است؟

علاقه مند هستید که راجب علت نامگذاری روز ملی خلیج فارس بیشتر بدانید.؟

چرا روز ۱۰اردیبهشت درتقویم روز ملی خلیج فارس نامیده شده است

در توضیح علت نام گذاری روز خلیج فارس گفته می شود، ۱۰ اردیبهشت روزی است که در حدود ۴۰۰ سال پیش در دوران صفویه، شاه عباس تنگه هرمز و هرمزگان را از اشغال پرتغالی ها آزاد کرد و حاکمیت ایران بر کل خلیج فارس به رسمیت شناخته شد.

خلیج فارس مسیر انتقال نفت کشورهای کویت، اماارات متحده عربی و عربستان است و سواحل آن را معادن گاز و نفت دربر گرفته است، از اینرو منطقه مهمی بشمار می رود. گفته می شود، یونانیان اولین کسانی بودند که این دریا را پارس نامیدند.

نامگذاری ۱۰ اردیبهشت به عنوان روز ملی خلیج فارس از تاریخ ۲۳ تیر سال ۸۴ انجام شد و با تایید مصوبه هیات دولت، ۱۰ اردیبهشت روز ملی خلیج فارس نامیده شد.

دلیل نامگذاری روز ملی خلیج فارس، فتح هرمز و حاکمیت رسمی بر کل خلیج فارس در روز ۱۰ اردیبهشت می باشد.

در سال های اخیر روز ملی خلیج فارس برای کشور ما اهمیت بیشتری پیدا کرده است. بعد از به قدرت رسیدن جمال عبدالناصر در مصر، به منظور اتحاد عرب ها، برخی کشورهای عربی سعی داشتند تا خلیج فارس را به عربستان نسبت دهند و واژه خلیج عربی یا جایگزین خلیج فارس کنند. خیلی ها نیز دلیل این پافشاری را همسایگی خلیج فارس با کشورهای عربی می دانند و بدون توجه به پیشینه تاریخی این منطقه معتقدند که به دلیل عرب زبان بودن ساکنان سواحل خلیج فارس و عدم تبعیت انها از ایران، این خلیج نباید فارسی خوانده شود و به منظور مقابله با ایران و با دلایل سیاسی اصرار دارند که خلیج عرب را جایگزین خلیج همیشگی فارس کنند.

همانطور که متوجه شدید دلیل نامگذاری روز خلیج فارس، آزادسازی این منطقه در روز ۱۰ اردیبهشت از چپاول اشغالگران پرتغالی بود. اما با وجود اثبات فارسی بودن این خلیج و حتی انتشار مطالبی مبنی بر دفاع از نام خلیج فارس از سوی نویسندگان کشورهای عربی شمال آفریقا، اعراب حاشیه فارس، این منطقه را به تحریف عربی خواندند و حتی در سال ۱۳۸۳ در اطلس نشنال جغرافی، بعد از دو قرن نام جدیدی زا به جای خلیج فارس به کار بردند که با حجم وسیعی از اعتراضات مواجه شد و مدیر این موسسه مشهور درصدد جبران این اشتباه برآمد.

گفته می شود، اولین بار در زمان قیمومت شیخ نشین ‌های خلیج فارس و از طرف یکی از نمایندگان سیاسی انگلیس مقیم در خلیج فارس اسم این منطقه دچار تحریف شد که در توصیف خلیج فارس نوشته بود: «من در تمام کتب و نقشه‌ های جغرافیایی نامی غیر از خلیج فارس ندیده بودم ولی در چند سال اقامت در سواحل خلیج فارس (بحرین) متوجه شدم که ساکنان ساحل عرب هستند بنابر این ادب حکم می‌کند که این خلیج را ع رب ی بنامیم».

بعد از قطع روابط ایران و انگلیس و ملی شدن نفت ایران، واژه خلیج عربی از سوی نماینده سیاسی انگلیسی مقیم بحرین، مطرح شد و تا جایی ادامه پیدا کرد که شورای عالی انقلاب برای مقابله با تبلیغات سیاسی و سودجویانه اعراب، تصمیم گرفت روزی را به عنوان روز ملی خلیج فارس در نظر بگیرد و جلوی اقدامات سیاسی را بگیرد. از اینرو روز ۱۰ اردیبهشت که سالروز اخراج پرتغالی ها از منطقه هرمز بود را به عنوان روز ملی خلیج فارس معرفی کردند.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سازمان منطقه آزاد کیش
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (44) احمد حسن زاده امام جمعه کیش (45) اداره آموزش و پرورش کیش (34) اداره محیط زیست کیش (80) بیمارستان کیش (108) جزیره کیش (49) جعفر آهنگران (29) حجت الله عبدالملکی (25) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (29) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (31) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی (41) دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (25) دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (62) دکتر رضانیا (49) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (73) دکتر سعید محمد (29) رئیس پلیس راهور کیش (27) سازمان منطقه آزاد کیش (148) ستاد نوروزی کیش (26) ستاد پیشگیری از کرونا (83) سرهنگ علی اصغر جمالی (43) سعید محمد (42) سعید پورزادی (38) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (74) شرکت توسعه بنادر و فرودگاه کیش (62) شرکت عمران ، آب و خدمات شهری کیش (36) شورای سلامت کیش (125) عزت الله محمدی (26) غلامحسین مظفری (49) فرماندهی انتظامی ناحیه کیش (25) فرماندهی انتظامی ویژه کیش (27) فرماندهی انتظامی کیش (105) محمد رضا نوایی لواسانی (32) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (66) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (91) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (38) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (37) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (86) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (52) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (67) مهدی کشاورز (48) ناصر آخوندی (24) هواپیمایی کیش ایر (66) پلیس راهور کیش (43) پلیس فتا (27)
رفتن به ابتدای صفحه