امروز: ۳۰ تیر ۱۴۰۳
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

سلامت یک انتخاب سیاسی است

سلامت تاریخ انتشار: 98/02/09 بدون نظر   496 بازدید

اندازه فونت    


وزیر بهداشت ودرمان  در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت
بزودی بسیج سراسر کنترل فشار خون در کشور عملیاتی خواهد شد.
به گزارش خبرنگار دولتخانه کیش،
  دکتر سعید نمکی مجمع جهانی سلامت با ۱۰ سال سابقه اکنون یک کانون مطرح در سطح بین‌الملل برای طرح تجربیات و ایده‌های نو در حوزه سلامت است و این مایه مباهات ما است که میزبان اولین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در این منطقه باشیم.
وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران که با عضویت در کنسرسیوم بین‌المللی پیمان ام-۸، امکان حضور نماینده ایران در این مجمع را فراهم کرد با حمایت کامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کمکهای ارزشمند وزارت محترم امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، علیرغم مشکلات فراوان تحمیل شده به کشور ما، میزبانی این نشست منطقه‌ای را تقبل کرد.
وی گفت: نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته اصلاحاتی را تجربه کرده است و در این مسیر با موفقیت ها و چالش های بسیاری رو به رو شده است. مهمترین اصلاح انجام شده تاسیس شبکه بهداشت و درمان در سال ۱۹۸۵ با اولویت گذاری پیشگیری بر درمان، روستا بر شهر، و با هدف کاهش نابرابری و گسترش پوشش و دسترسی به خدمات بهداشتی بویژه در مناطق محروم بود.
وزیر بهداشت افزود: “سلامت یک انتخاب سیاسی است”. به این معنا که سیاست، تعیین کننده ابعاد ارائه خدمات سلامت در بعد داخلی و بین المللی است.
وی تصریح کرد: دولت یازدهم سلامت را یکی از سه اولویت اصلی دولت قرار داده و اقدامات مهمی در جهت پوشش همگانی سلامت، کنترل بیماری‌های غیر واگیر، گسترش مراقبت‌های اولیه، پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع در حال انجام است.
دکترسعید نمکی گفت: طرح تحول نظام سلامت  جدیدترین سیاست اصلاحی در نظام سلامت ایران محسوب می شود. تحول خدمات سلامت در کلیه بیمارستان های دولتی آغاز شد که در راستای پوشش همگانی سلامت  و بویژه حل معضل افزایش هزینه های خدمات بهداشتی در دهه گذشته بود. طرح تحول نظام سلامت مبتنی بر سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری و استراتژی های ملی ۵ ساله کشور، مشتمل بر مداخلات گوناگون از جمله افزایش پوشش جمعیتی بیمه خدمات درمانی، افزایش کیفیت خدمات، کاهش سهم بیماران در پرداخت هزینه های خدمات بهداشتی، افزایش پوشش مراقبت های بهداشتی، و مراقبت های اولیه و ثانویه سلامت بود. اصلاحات انجام شده واکنش های مثبت اجتماعی و بازخوردهای تخصصی گسترده را به همراه داشته است.

وزیر بهداشت در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت گفت: نظام ارائه خدمات در ایران با نظام آموزش پزشکی ادغام یافته و بنابراین هریک از ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی سهم مشخصی از جمعیت ۸۱ میلیونی ایران را تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی دارند.
دکتر نمکی گفت: بیش از ۱۹ هزار عضو هیئت علمی و ۲۵۰ هزار دانشجو در رشته های مختلف در دانشگاههای علوم پزشکی مشغول هستند و افتخارات علمی قابل توجه از جمله رتبه ۵ جهانی در سلولهای بنیادی و رتبه دوم در پیوند مغز استخوان و نیز جزو ۱۰ کشور برتر در زمینه فناوری نانو، فناوری زیستی و درمان ناباروری، محصول دانشگاههای علوم پزشکی است.
وزیر بهداشت گفت: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از حدود ۷۶۰ مرکز تحقیقات پزشکی، ۴۱۲ مجله علمی پزشکی ایندکس شده و بیش از ۴ میلیون استناد علمی، حائز رتبه شانزدهم جهان و رتبه اول در میان کشورهای منطقه در زمینه تحقیقات پزشکی است و درصدد کسب رتبه دهم در ده سال آینده می باشد. دکتر نمکی افزود: سرمایه گذاری زیادی در زمینه تحقیقات بالینی در قالب ۱۷ مطالعه کوهورت با بیش از ۱۷۰هزار جمعیت در ۵ سال اخیر صورت گرفته است. با بهره گیری از نقش پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، روند رو به رشدی در تحقیقات پزشکی، بالینی و زیست فناوری طی شده و بیش از ۱۲۰۰ شرکت دانش بنیان در بازار سلامت ایران و منطقه فعال هستند به گونه ای که بیش از ۹۶ درصد از نیازهای دارویی کشور در داخل تولید میشود.
وزیر بهداشت گفت: بحرانهای منطقه ای که عمیقا صلح و ثبات کشورها از جمله یمن و لیبی را به خطر انداخته، و یا تروریسم کور که متأسفانه با حمایت قدرتهای جهانی و تفکرات رادیکال از نیوزیلند تا سریلانکا را تحت تأثیر قرار داده از یکطرف، و اعمال تحریمهای ظالمانه و یکجانبه و نیز چالشهای کنونی جهان مثل تغییرات آب و هوایی، دسترسی به فناوریهای پیشرفته سلامت مانند واکسن، داروهای خاص و روشهای تشخیص و درمان برتر، و موضوعاتی مثل مقررات بین المللی سلامت  و یا نگهداری ویروس آبله به هر دلیل، از سوی دیگر، همگی نشاندهنده تأثیرپذیری سلامت از سیاست است.
دکتر سعید نمکی در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت با بیان این مطلب که  سلامت، حق همه افراد بشر است افزود:  بعنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، از همه شما اندیشمندان و سیاستگزاران سلامت دعوت میکنم تا با بسیج امکانات و استفاده از همه ظرفیتهای ممکن، در مقابل متجاوزین به سلامت مردم ایستادگی شود تا هیچ فردی بخاطر اعمال تحریم ظالمانه از دسترسی به خدمات سلامت محروم نماند، هیچ واحد ارائه خدمات چه در یمن، لیبی و یا کنگو مورد تهاجم وحشیانه قرار نگیرد و هیچگاه ارائه دهندگان خدمات –مثل دکتر ریچارد موزوکو، اپیدمیولوژیست همکار بهداشت جهانی در مبارزه با ابولا که هفته گذشته به قتل رسید- تحت یورش و آسیب قرار نگیرند،
 وزیر بهداشت ودرمان  در هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت درجزیره کیش گفت  مالاریا در کشور بطور کامل کنترل شده و در حال از از بین رفتن است ، و خبر مهم اینکه بزودی بسیج سراسر کنترل فشار خون در کشور عملیاتی خواهد شد..
وی در پایان خاطرنشان کرد:  امیدوارم این نشست بتواند با تشریح راه‌های طی شده، موفقیت‌ها و شکست‌ها به طرح ایده‌های نو برای مشارکت همگان و همراه شدن سیاستمداران، صنایع و جامعه مدنی برای ارتقاء سلامت جهانی منجر شود و جامعه دانشگاهی از این طریق مسئولیت اجتماعی خود در سلامت جهانی را به انجام رساند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سازمان منطقه آزاد کیش
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (70) احمد حسن زاده امام جمعه کیش (45) اداره آموزش و پرورش کیش (45) اداره محیط زیست کیش (97) بیمارستان کیش (139) جزیره کیش (53) جزیره کیش رحیم سرهنگی (37) جشنواره تابستانی کیش (34) حجت الله عبدالملکی (51) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (35) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی (49) دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (33) دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (75) دکتر رضانیا (54) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (75) رحیم سرهنگی (66) سازمان منطقه آزاد کیش (192) ستاد پیشگیری از کرونا (83) سرهنگ توانگر (38) سرهنگ علی اصغر جمالی (62) سرپرست معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (36) سعید محمد (42) سعید پورزادی (39) شرکت آب عمران خدمات شهری کیش (47) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (75) شرکت آب و برق کیش (33) شرکت توسعه بنادر و فرودگاه کیش (101) شرکت عمران ، آب و خدمات شهری کیش (36) شورای سلامت کیش (125) عزت الله محمدی (53) غلامحسین مظفری (49) فرماندهی انتظامی ناحیه کیش (36) فرماندهی انتظامی کیش (124) محمد رضا نوایی لواسانی (33) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (127) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (98) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (41) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (46) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (99) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (57) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (81) مهدی کشاورز (48) هواپیمایی کیش ایر (88) پلیس راهور کیش (55) پلیس فتا (32)
رفتن به ابتدای صفحه