امروز: ۱۳ مهر ۱۴۰۱
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

انتقاد حسن‌بیگی از روشن نبودن وضعیت جایزه ادبی کیش و داستان کوتاه جنوب

اجتماعی , تاریخ و فرهنگ , جشنواره , فرهنگی , هنری تاریخ انتشار: 01/04/21 بدون نظر   252 بازدید

اندازه فونت    
انتقاد حسن‌بیگی از روشن نبودن وضعیت جایزه ادبی کیش و داستان کوتاه جنوب

انتقاد حسن‌بیگی از روشن نبودن وضعیت جایزه ادبی کیش داستان کوتاه جنوب

 

ابراهیم حسن‌بیگی با اشاره به روشن نبودن وضعیت سومین دوره جایزه ادبی کیش، از بی‌توجهی سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش به این جشنواره انتقاد کرد.

ابراهیم حسن‌بیگی دبیر علمی و اجرایی جایزه ادبی کیش داستان کوتاه جنوب در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم ، از روشن نبودن وضعیت برگزاری سومین دوره این جایزه خبر داد و گفت: در دوسال گذشته که جامعه درگیر ویروس کرونا بود و بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی به تعطیلی کشیده بود، شاهد برگزاری اولین و دومین جایزه ادبی کیش داستان کوتاه جنوب بودیم. جشنواره‌ای که اعضای شورای سیاست‌گذاری و هیات داوران آن، جزو بهترین و مطرح ترین نویسندگان کشور بودند. اما امسال هنوز مقدمات اجرای سومین دوره آن طی نشده و خبری از احکام اعضا و فراخوان نیز نیست.

وی ادامه داد:‌ من از سال ۹۳ به جزیره کیش مهاجرت کردم. آن روزها بازنشسته‌ای بودم که قصد داشتم باقی عمرم را فقط بخوانم و بنویسم. اما از بدو ورودم به کیش، دوره‌های آموزش کلاس‌های داستان‌نویسی را در فرهنگسراهای کیش آغاز کردم. کلاس‌هایی که با حمایت معاونت‌های فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش و به دلیل استمرار و تداوم آن‌ها به مدت هشت سال، شاهد به وجود آمدن یک جریان قوی ادبیات داستانی در کیش بودیم که حداقل فایده‌اش بروز و ظهور بیش از ۱۰ نویسنده‌ای بود که حداقل ۵ نفر از آنها هریک، از یک تا ۵ جلد مجموعه داستان و رمان به چاپ رسانده‌اند و در جشنواره‌های ادبی زیادی جزو برگزیده‌ها بودند.

حسن‌بیگی تصریح کرد:‌ نشست‌های ادبی و کارگاه‌های متعدد آموزش داستان‌نویسی و نقد داستان از دیگر برنامه‌های ما بود که با حضور نویسندگان مطرح کشور برگزار می‌شد. این مجموعه فعالیت‌های ادبی، باعث شد تا ما به فکر برگزاری یک جشنواره ملی به منظور احیای ادبیات داستانی جنوب بیافتیم. خوشبختانه معاونت فرهنگی وقت سازمان منطقه آزاد کیش، با این طرح موافقت کرد و جایزه ادبی کیش داستان کوتاه جنوب شکل گرفت.

وی گفت: داستان‌های اقلیمی یکی از ژانرهای برجسته داستان در سطح جهانی است. ده‌ها نویسنده بزرگ جهان را می‌توان نام برد که با نوشتن آثاری ادبی اقلیمی به شهرت جهانی رسیده‌اند. در ایران نیز بسیاری از نویسندگان برجسته کشور اقلیمی‌نویس هستند و یکی از اقالیم بزرگ ایران نیز اقلیم جنوب است که با ادبیات و هنر و فرهنگ آن، آشناییم. اما احساس من این بود که طی چند دهه اخیر و با مرگ و یا مهاجرت برخی از نویسندگان اقلیمی‌نویس جنوب، شاهد افت ادبیات داستانی این خطه هستیم، لذا برپایی یک جشنواره ملی و فراگیر، به منظور شناسایی استعدادهای برتر جوان، برپایی کارگاه‌های آموزشی داستان اقلیمی جنوب، و در یک کلام تربیت نسل جوان قلم به دست و مستعد، یکی از اهداف اصلی این جشنواره بود که ما طی دو دوره برگزاری آن، از بین بیش از هزار نفر شرکت‌کننده، ۱۰۰ نفر از آنها را  انتخاب کردیم و پس از اختتامیه جشنواره، کارگاه‌های آموزشی آنلاین هفتگی را با آنها داشتیم. تا همین چند ماه پیش که همه فعالیت‌های فرهنگی و ادبی ما از جمله ادامه کارمان در برپایی جشنواره داستان کوتاه جنوب تعطیل شد.

حسن‌بیگی در خصوص چرایی منتشر نشدن فراخوان سومین دوره افزود: طبیعی است که با تغییر دولت ها، تحولی نیز در مدیریت‌ها پیش بیاید. ما به این تحولات مدیریتی عادت داریم و اصولا تغییر مدیریت چندان خللی در کارهای فرهنگی به وجود نمی آورد و تنها برخی دیدگاه‌ها متفاوت است. از اواخر سال پیش مدیران اصلی سازمان منطقه آزاد کیش تغییر کردند. معاونت فرهنگی و اجتماعی جدید که خود در اختتامیه دومین دوره این جایزه حضور داشت، ضمن تایید کار و ابراز خوشحالی از چنین رویدادی ملی در کیش، تاکید کرد که کار را با قوت بیشتر ادامه دهید. اما از ابتدای امسال شاهد تغییراتی دیگر، در سازمان منطقه آزاد از جمله تغییرمدیرعامل و معاون فرهنگی بودیم.

وی گفت:‌ آقای یاسر شاه‌پیری معاون جدید فرهنگی علاقه‌ای به ادامه برگزاری این جشنواره و سایر جشنواره‌های فرهنگی و هنری نشان ندادند. از جمله جشنواره‌های فیلم موج، تئاتر، موسیقی، شعر و عکس ‌که همگی موضوعشان جنوب بود و نیز همه کارگاه‌های ادبی‌مان، از جمله کارگاه‌های آنلاین و حضوری داستان‌نویسی نیز تعطیل شد. ما پیش از این، به خصوص در دوران پیش از کرونا علاوه بر کارگاه‌های نقد داستان هفتگی، حداقل یک نشست نقد کتاب ماهانه داشتیم که از امسال حتی یک مورد هم نداشتیم.

حسن‌بیگی تصریح کرد:‌ مشکل ما مسئولینی هستند که با مقوله فرهنگ و هنر و مدیریت آن آشنا نیستند. البته ادعای آشنایی زیاد است، اما در عمل همه فعالیت‌های اساسی و زیربنایی را تعطیل کرده‌اند و تنها فعالیت ایشان بر برنامه‌های مناسبتی و کلاس‌های تابستانی برای کودکان و نوجوانان متمرکز شده است. کلاس های تابستانی و مناسبتی قبلا هم در کیش و سایر شهرهای ایران مرسوم بوده و هست. کاری که امور تربیتی و بخش فرهنگی مساجد انجام می‌دادند و می‌دهند. اما انتظار ما از معاوت فرهنگی سازمان و مدیرعامل محترم آن انجام کارهای زیربنایی و درازمدت در حوزه فرهنگ و تربیت نسل تازه‌ای از هنرمندان و فرهیختگان جامعه است. ما نباید کارهای اساسی و پایه‌ای و زیرساختی را به کارهای مناسبتی و زودگذر ترجیح بدهیم. هر چند من معتقدم کارهای مناسبتی هم لازم است اما کافی نیست.

وی افزود: ما در سال گذشته، در چنین ایامی شورای سیاستگذاری را  با حضور نویسندگانی چون رضا امیرخانی، رضا بایرامی و مجید قیصری تشکیل داده بودیم و دوره‌‌ قبل هم با سیدمهدی شجاعی و جواد جزینی، اما امسال خبری از این شورا نشد. سال گذشته در این دوره دومین فراخوان هم منتشر شده بود و آثار زیادی ارسال شده بود، شورای سیاستگذاری  هیئت داوران را هم مشخص کرده بود. اما امسال هیچ اتفاقی نیفتاده است.

حسن‌بیگی گفت: به نظرم سرپرست معاون فرهنگی منصوب شده در کیش، باید دید و افق دیدی وسیع و تجربه کاری فرهنگی و هنری بلند مدت و شاخصی داشته باشد. نمی‌شود با تفکرات یک مربی امور تربیتی که مختص محیط مدرسه است، قطار فرهنگی عظیم جزیره کیش را به حرکت در آورد. من به عنوان نویسنده‌ای که ۴۵ سال فعالیت فرهنگی و نویسندگی را پشت سر گذاشته‌ام، انتظار دارم که مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد کیش، که شکر خدا بودجه و امکانات خوبی هم دارند، اجازه ندهند زحمات چندین دهه مدیران قبلی و ریل‌گذاری‌های درست و ثمربخش آن‌ها، یک شبه از بین برود. من یقین دارم علت بی‌توجهی به جشنواره‌ها و کارگاه‌های آموزش‌های فرهنگی و هنری کیش، نه نداشتن بودجه و پول، بلکه نداشتن فکر و اندیشه و عدم توانمندی‌های مدیریتی است.

وی ادامه داد:‌ مگر می‌شود، مدیری در این دوره از راه برسد و نخست پرده‌های اتاقش را عوض کند و چند روز بعد هم کل اتاقش را عوض کند و به فکر دکوراسیون اتاقش باشد، اما به مقوله فرهنگی و هنری جزیره فکر نکند؟ مگر می‌شود، عالی‌ترین مدیر فرهنگی جزیره باشی و با عالی‌ترین هنرمندان و نخبگان هنری جزیره نشست و برخاست نداشته باشی و از نظرات و تجربیات آن ها بهره‌ای نبری؟ مگر ممکن است یک مدیر ارشد فرهنگی امکانات و بودجه فرهنگی و نویسندگان و شاعران و هنرمندانی  فراتر از یک استان داشته باشد و کاری نکند و دلش را خوش کند که در چند مسجد، که برخی از آن‌ها هنوز کانکس‌اند و مسجد نشده‌اند، کلاس‌های تابستانی بگذارد و دلش را خوش کند که ما در فلان روز فلان قدر برنامه‌های فرهنگی داشته‌ایم؟ آن وقت همه برنامه‌هایی که روزی آبروی کیش بودند و نام جزیره کیش را به واسطه رویدادهایش در فرهنگی کشور قرار می دادند را جدی نگیرد.

حسن‌بیگی در پایان گفت: جایزه ادبی کیش داستان کوتاه جنوب، جشنواره‌ای فرامنطقه‌ای بود و در سطح ملی برگزار می‌شد که  انتظار می‌رود این روند ادامه یابد و به اهداف بلند مدت خود، که همانا احیای ادبیات داستانی جنوب و کمک به روند رو رشد ادبیات ایران است، یاری رساند.

یاسر شاه‌پیری، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ به پیگیری خبرنگار تسنیم‌، گفت:  تاجایی که اطلاع دارم همکارانم تاکنون مسئله‌ای را کنسل نکرده‌اند.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سازمان منطقه آزاد کیش
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (37) احمد حسن زاده امام جمعه کیش (45) اداره آموزش و پرورش کیش (24) اداره محیط زیست کیش (71) بیمارستان کیش (90) جزیره کیش (47) جعفر آهنگران (29) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (29) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (28) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی (28) دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (24) دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (42) دکتر رضانیا (42) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (73) دکتر سعید محمد (27) رئیس پلیس راهور کیش (23) سازمان منطقه آزاد کیش (123) ستاد پیشگیری از کرونا (83) سرهنگ علی اصغر جمالی (38) سعید محمد (41) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (60) شرکت توسعه بنادر و فرودگاه کیش (42) شرکت عمران ، آب و خدمات شهری کیش (35) شرکت عمران آب خدمات شهری کیش (20) شورای سلامت کیش (125) غلامحسین مظفری (49) فرماندهی انتظامی ناحیه کیش (20) فرماندهی انتظامی ویژه کیش (27) فرماندهی انتظامی کیش (88) محمد رضا نوایی لواسانی (32) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (56) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (83) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (34) معاونت اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (23) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (30) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (63) معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (19) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (50) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (47) مهدی کشاورز (34) موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش (21) ناصر آخوندی (24) هواپیمایی کیش ایر (60) پلیس راهور کیش (36) پلیس فتا (24)
رفتن به ابتدای صفحه