صفحه نخست / اقتصادی / اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد باعث خروج سرمایه از این مناطق می‌شود

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد باعث خروج سرمایه از این مناطق می‌شود

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد باعث خروج سرمایه از این مناطق می‌شود

 

خبر کیش

 

 

به گزارش دولتخانه کیش به نقل از  برنا، «محمد صادق مبرهن نیاکان» دبیر اجرایی شورای هماهنگی و همکاری فعالین اقتصادی مناطق آزاد ضمن انتقاد از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در محدوده مناطق آزاد تجاری، گقت: در تمام کشورها مالیات و به طور مشخص مالیات بر ارزش افزوده برای کالاهای اخذ می‌شود که در محدوده گمرکی سرزمین اصلی قرار دارند و در مناطق آزاد، بنادر و فرودگاهای کشور‌ها مالیات برای خرید کالا محاسبه نمی‌شود. با توجه به ماده ۱۴ قانون مناطق آزاد کشور، این مناطق خارج محدوده گمرکی سرزمین اصلی هستند و بر اساس قوانین استاندارد نباید مالیات بر ارزش افزوده در این مناطق لحاظ شود و اجرای قانون تسری مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد یک قانون جدید و خارج از عرف قوانین بین المللی در مناطق آزاد است.

 

وی ادامه داد: رسالت و هدف اصلی مناطق آزاد جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تولید و پردازش کالا است اما شاهد این هستیم که قوانین و محدودیت‌هایی که در داخل محدوده گمرکی کشور برای فعالان اقتصادی و مردم عادی اعمال می شود در مناطق آزاد نیز تسری پیدا می کند و با ادامه این روند مناطق آزاد از اهداف خود دور می شوند. اگر قرار باشد درمناطق آزاد قوانین گمرکی و مالیاتی را اجرا کنند این مناطق دیگر کارکرد خود را از دست می‌دهند.

 

وی تاکید کرد: اجرای قوانین گمرکی و مالیاتی در مناطق آزاد شرایط حضور سرمایه‌گذارن در این مناطق را سخت تر خواهد کرد و سرمایه گذارن برای ادامه فعالیت خود به سمت مناطق آزاد کشورهای همسایه حرکت می‌کنند و یا این سرمایه‌ها به داخل مرز‌های گمرکی کشور وارد می ‌شود که با شعار تمرکز زدایی دولت منافات دارد.

 

مبرهن افزود: همچنین بر اساس ماده ۵ قوانین مناطق آزاد، این مناطق دارای بودجه مستقل و خودگردان هستند و هیج نوع وابستگی به دولت ندارد و در حالی که مناطق آزاد با مشکلات زیادی در خصوص تامین منابع برای توسعه و تکمیل زیرساخت های خود مواجه هستند، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده هزینه مضاعف بر فعالان اقتصادی این مناطق تحمیل می کند. برخی از مسئولین اعلام می کنند قرار است بخش از درآمد حاصل از مالیات به این مناطق باز پرداخت شود، اما زمانی که این مناطق هیچ بودجه‌ای از طریق دولت به آنها تخصیص داده نمی شود و با کمبود منابع روبرو هستند چرا باید از این منابع محدود مالیات اخذ شود و مجدد مقداری کمی از آن درآمد تحت عنوان بودجه دولتی باز پرداخت شود و به نوعی این مناطق وابسته به دولت شوند.

 

بیشتر بخوانید.

معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف نمی‌شود

مناطق آزاد مشمول قانون پیش فروش نمی شوند/ برخورد مسئولان سرمایه ها را فراری می دهد

دبیر شورای هماهنگی و همکاری فعالین اقتصادی مناطق آزاد گفت: در مناطق آزاد بخصوص مناطق جنوبی هزینه زندگی بالاتر از کل کشور است. در مناطق آزاد چابهار، کیش، قشم، آبادان و خرمشهر به دلیل هزینه بالای تامین کالا و حمل و نقل بین ۳۰ تا ۵۰ درصد هزینه های عمومی بالاتر از دیگر شهرهای است و این ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده که در آینده افزایش خواهد یافت هزینه اضافی را بر مردم این مناطق تحمیل خواهد کرد و انگیزه فعالیت در مناطق آزاد را کاهش خواهد داد.

 

مبرهن در خصوص جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با موضوع بررسی قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد تجاری، گفت: در این جلسه قرار بود از بخش خصوص دعوت شود اما تا این لحظه از طرف دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری و کمیسیون مجلس اطلاعات تکمیلی و دعوت نامه‌ای در خصوص این جلسه به ما ارسال نشده است. بهتر بود در این جلسه از نظرات نمایندگان بخش خصوص فعال در این مناطق استفاده می‌شد اما ما تا حد توان خود مشکلات تسریع قانون مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد را بااعضای شورای نگهبان و کمیسیون اقتصادی مطرح کردیم.

 

وی تاکید کرد: امیدوارم به دور از هرگونه هیجان و آرمان‌گرایی و بر اساس واقعیت‌ها و مشکلاتی که اجرای این قانون برای مناطق آزاد ایجاد خواهد کرد این مسئله در کمسیون اقتصادی و در صحن مجلس تصویب نشود و امید است با تدابیری که شورای محترم نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیمی گرفته شود که مزایا و انگیزه‌ای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی درمناطق آزاد کمرنگ نشود.

 

 

 

درباره دولتخانه کیش

سفر يعني زندگي زندگي يعني سفر صاحب امتياز شركت طراحان ايده نو پارس كيش پايگاه خبري فرهنگي و اجتماعي و هنري و گردشگري دولتخانه كيش برابر متون بدست آمده از مؤرخين از جمله شيراز نامه ، كيش در گذر تاريخ با نام و پيشوند دولتخانه كيش يعني شهر دولتمندان بجهت حضور تجار و بازرگانان و داد و ستد حرير و مرواريد در رديف سرزمين هاي مهمي چون تركستان و هند و چين نام گذاري گرديده بود.

لطفا در زمان دیگری چک نمایید.

بستری دو بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان کیش

بستری دو بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان کیش رئیس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *