امروز: ۲۸ تیر ۱۴۰۳
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

مسئولین همه دستگاه ها باید برای کاهش هزینه ها به صحنه بیایند.

اقتصادی , مناطق آزاد تاریخ انتشار: 98/02/09 بدون نظر   532 بازدید

اندازه فونت    

معاون اول رییس جمهور: حتماً ملت ایران این ظلم ها و این فشارها را فراموش نخواهند کرد و در زمان لازم پاسخ مناسبی به مسببان این فشارها خواهند داد. 

طرح آمریکایی‌ها برای فلج کردن اقتصاد ایران محکوم به شکست

به گزارش دولتخانه کیش، اسحاق جهانگیری در جلسه هم اندیشی تبیین راهکارهای مشارکت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گذر از شرایط تحریم و برنامه ریزی در سال رونق تولید که به ریاست معاون اول رییس جمهور در جزیره کیش برگزار شد، با اشاره به تصمیم گیری های نادرست کاخ سفید بر مبنای گزارش های مغرضانه گروهک منافقین، به تراز مثبت یک میلیارد و ۷۰۰میلیون دلاری تجارت کشور بدون احتساب درآمدهای نفتی در سال۱۳۹۷ اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: آمریکایی ها باید با نگاه به آمارهای واقعی بدانند و بفهمند که طرح های آنها برای فروپاشی اقتصاد ایران با توجه به ظرفیت های بی نظیر کشور محکوم به شکست است.
رییس شورای اقتصاد با بیان اینکه به فضل الهی و با همت مدیران در حد نیاز کشور نفت صادر خواهیم کرد،‌ افزود: باید همه ما با ارایه راهکار و راه حل به دنبال خلق منابع جدید درآمدی برای کشور باشیم تا آمریکایی ها متوجه شوند اینطور نیست که اراده آنها تنها اراده حاکم در دنیاست. 
وی تصریح کرد: باید با کاهش هزینه ها و افزایش سایر درآمدها روندی را در پیش بگیریم که اگر یک ریال از درآمد نفتی کاسته شد با روش های دیگر جبران شود تا روند توسعه کشور متوقف نگردد. 
معاون اول رییس جمهور اظهار داشت: هر فرد علاقمند به ایران باید بداند که امروز مردم در شرایط دشواری قرار دارند اما این به معنای بن بست برای کشور نیست چرا که ما با تدبیر می توانیم از دل تهدیدها، فرصت هایی برای حل مشکلات خلق کنیم و کشور را از تنگناها عبور دهیم. 
دکتر جهانگیری با بیان اینکه از یک سو آمریکایی ها به این امید هستند که تحریم ها مردم ایران را ناراضی کند تا به اقداماتی در مقابل نظام دست بزنند، تصریح کرد: از سوی دیگر رژیم صهیونیستی، سعودی ها و برخی کشورهای منطقه نیز آمریکا را تحریک می کنند تا دست به اقدامات خطرناک علیه ایران بزند. 
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: مردم ایران روزهای سخت زیادی را پشت سر گذاشته و همچنان استوار باقی مانده اند و حتماً ملت ایران این ظلم ها و این فشارها را فراموش نخواهند کرد و در زمان لازم پاسخ مناسبی به مسببان این فشارها خواهند داد. 
وی با بیان اینکه رسالت همه مدیران در دستگاه ها و نهادهای مختلف کشور این است که مشکلات و تنگناهای فعلی را به نحو مطلوب مدیریت کنند، تصریح کرد: در این شرایط راهکار حل مسائل در داخل کشور است. ما باید برای عبور از بحران بر افزایش انسجام داخلی تمرکز کنیم؛ همانطور که در جریان بحران سیل ملت ایران نشان داد که هنگام خطر و تهدید با بسیج همگانی و وحدت ملی می تواند آثار منفی و خسارات را به حداقل برساند. 
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: این وحدت و یکپارچگی در مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز تعیین کننده است و هر کس به هر دلیل مانع انسجام داخلی و پای کار آمدن سرمایه های نمادین و اجتماعی کشور شود حتماً در حق ملت ایران ظلم کرده است و قطعاً روزی آشکار خواهد شد که چه کسانی در دوران سخت با وجود آنکه می توانستند با تکیه بر انسجام، از فشارها بکاهند، به دنبال مسائل دیگری رفتند.
وی با اشاره به اینکه آمریکایی ها سال قبل نیز مدعی به صفر رساندن درآمد نفتی ایران بودند اما در نهایت مجبور به اتخاذ تصمیم دیگری شدند، گفت: آنها بار دیگر می خواهند در آمد نفتی کشور را به صفر برسانند اما ما می توانیم با تدابیری نظیر کاهش هزینه ها با این ترفند مقابله کنیم. 
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها، نهادها و سازمان های کشور باید برای همراهی با مردم که در شرایط سخت اقتصادی قرار دارند هزینه های خود را کاهش دهند، اظهار داشت: در سال۹۸ باید سفرها و مأموریت های خارجی و تعداد نفرات هیأت ها و سایر هزینه ها تا حد امکان کاهش پیدا کند.
وی ادامه داد: اخیراً شنیده شد هیات اعزامی از سوی یکی از دستگاه ها به یک کشور همسایه ۶۰ نفر بوده که موضوعی قابل تامل است. چرا باید وقتی مردم در فشار اقتصادی هستند این هزینه ها به بودجه و بیت المال تحمیل شود. 
دکتر جهانگیری افزود: در شرایطی که مردم برای تامین نیازهای اولیه و مایحتاج اصلی خود با مشکل مواجه هستند نباید در ماموریت های خارجی به دنبال تشریفات خاص و اقامت در هتل های گران قیمت بود چرا که این گونه رفتارها علاوه بر اینکه خلاف عرف و فضای اجتماعی کشور است با روح جوانمردی نیز سازگاری ندارد. باید تا آنجا که می توانیم خود را با مردم همراه کرده و شرایط آنها را درک کنیم. 
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر پرهیز از برگزاری همایش های متعدد غیرضروری و پرهزینه در این شرایط خاص کشور تصریح کرد: یکی دیگر از هزینه ها که بی دلیل بر دوش دولت قرار گرفته، بودجه دانشگاه ها و مراکز فرهنگی است که برخی افراد در مقطعی تصمیم گرفتند با هزینه خود راه اندازی کنند و از ابتدا نیز اعلام کردند که بودجه ای از دولت نمی خواهند اما پس از چند سال کمکی را از بودجه دولت مطالبه کردند و به مرور این کمک ها به ردیف های بودجه کشور اضافه شد.
وی افزود: برخی مراکز بی جهت به دولت متصل شده اند و از بودجه دولت استفاده می کنند و این در حالی است که ایجاد و تشکیل این مراکز هیچ گاه بعنوان یک ضرورت از سوی دولت مطرح نبوده است و امروز که بودجه دولت در شرایط سخت و تهدید قرار گرفته، همه این هزینه های تحمیلی باید حذف شوند و کسی نباید دلخور شود و این اقدامات را جناحی تلقی کند. هر کدام از این مراکز که بر مبنای تصمیم گیری دولت ایجاد نشده اند باید از بودجه دولت منفک شوند. 
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه مسئولین همه دستگاه ها باید برای کاهش هزینه ها به صحنه بیایند، گفت: این موضوع مختص دولت نیست بلکه همه دستگاه های حاکمیت و همه قوا را شامل می شود چرا که هزینه های اضافی در حقیقت اقدامی ضد مردمی است و کسانی که این هزینه ها را بر دوش کشور می گذارند باید به مردم معرفی شوند. 
معاون اول رییس جمهور بر لزوم اولویت بندی در اتمام طرح های عمرانی کشور نیز تاکید و خاطر نشان کرد: امروز که منابع درآمدی کشور محدود شده، باید طرح ها و پروژه هایی که از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار نیستند و یا منافع زیادی برای مردم ندارند متوقف شوند و تمرکز خود را بر طرح هایی معطوف کنیم که آثار اجرای آن، در زندگی و رفاه مردم موثر است. 
وی تصریح کرد: باید برای فروش نفت راهکارهای تازه پیدا کنیم و همه باید در این راه مشارکت کنند اما معنای این حرف این نیست که اجازه دهیم به این بهانه بابک زنجانی ها دوباره تکرار شوند. ما باید با دقت به دنبال جلوگیری از هدر رفتن حتی یک دلار باشیم.
دکتر جهانگیری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دوستان زیادی دارد و به جز رژیم صهیونیستی، دولت سعودی و امارات متحده عربی هیچ کشور دیگری اقدمات آمریکا علیه ملت ایران را تایید نمی کند، اظهار داشت: ما باید برای همکاری با کشورهای دوست روش هایی را پیدا کنیم تا آنها نیز به دلیل همکاری با ایران مورد تحریم و تحت فشار قرار نگیرند. 
معاون اول رییس جمهور ایران را کشوری ثروتمند توصیف کرد و با اشاره به دارایی ها و املاکی که در اختیار وزارتخانه ها، نهادها و ارگان ها قرار دارد، گفت: امروز به این دارایی ها برای ساخت مسکن، اجرای طرح های عمرانی و دیگر برنامه ها نیاز داریم و زمان آن رسیده است که این دارایی ها به مردم فروخته شود. 
وی افزود: سیاست های کلی نظام، منویات مقام معظم رهبری و دستور رییس جمهور این است که بنگاه ها و شرکت ها واگذار شوند اما در این مسیر با موانع و مشکلاتی روبرو شده ایم. برخی متاسفانه با سرپیچی از این سیاست های کلی از واگذاری بنگاه های دولتی اجتناب می کنند، هر کسی نمی تواند این دستورات را که در جهت مصلحت کشور است اجرا کند باید جایگاه مدیریتی را ترک کند. 
دکتر جهانگیری ادامه داد: البته ما باید از مدیران کشور حمایت کنیم اما معنی این حمایت این نیست که هر کس پستی را تصاحب کرد مدیر خوبی است، مدیر خوب کسی است که بهترین تصمیم را در جهت منافع مردم و منطبق با اسناد بالادستی اتخاذ کند.
معاون اول رییس جمهور بر ضرورت افزایش درآمدهای مالیاتی بدون بالارفتن ضریب مالیاتی تاکید کرد و افزود: متاسفانه در سال های قبل شاهد بودیم که برخی افراد با توجه به خلاء های قانونی، به نام یک روستایی کارت بازرگانی گرفته و صدها میلیارد تومان سود برده اند و اسمی از آنها باقی نمانده تا از پرداخت مالیات فرار کنند. این گونه افراد حتما باید شناسایی و با آنان برخورد شود. 
رییس ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی افزود: باید گلوگاه های فساد و کسانی که از شرایط فشار بر مردم سوء استفاده می کنند تا جیب خود را پر کنند باید از سوی دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی شناسایی و محاکمه شوند. 
دکتر جهانگیری با تاکید بر اینکه باید منافع ملی را مهمتر از مصلحت و منافع سازمانی خود بدانیم، تصریح کرد: نباید کالاهایی که در داخل قابل تامین است از طریق واردات تامین شود که در همین راستا سال گذشته فهرستی متشکل از ۱۳۰۰ قلم کالا تعیین شد که این فهرست می تواند برای سال۹۸ افزایش پیدا کند که وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این اقلام جدید را پیشنهاد دهد. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه سال گذشته میزان واردات کشور ۴۲.۶میلیارد دلار بود، گفت: سیاست اصلی دولت در سال۹۷ این بود که میزان واردات را کاهش دهد که موفق شدیم ۲۱.۷درصد نسبت به سال۹۶ واردات را کاهش دهیم.
وی همچنین با تاکید بر اینکه باید میزان صادرات غیر نفتی کشور را افزایش دهیم، میزان صادرات در سال۹۷ را ۴۴.۳میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: مجموع تراز تجاری کشور در سال۹۷ بدون احتساب صادرات نفت ۱.۷ میلیارد دلار بیشتر از واردات بوده است و این در حالی است که همین تراز تجاری در سال۹۶ منفی ۷.۵میلیارد دلار بوده است و امیدوارم با تلاش همه مدیران بتوانیم پیشرفت سال۹۷ را در سال۹۸ نیز تکرار کرده و میزان صادرات غیرنفتی کشور را افزایش دهیم.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور می توانند هم در کاهش واردات و هم در افزایش صادرات غیرنفتی نقش موثری ایفا کنند، گفت: واردات اقلام ضروری به هر میزان که لازم باشد باید انجام شود اما واردات کالاهای غیر ضروی حتماً نباید صورت بگیرد. 
معاون اول رییس جمهور اولویت واردات را تامین کالاهای اساسی و دارو عنوان کرد و گفت: آمریکا دروغ می گوید که واردات دارو و مواد غذایی تحریم نشده چرا که اتفاقاً آمریکائیها در روند تامین و واردات همین کالاها بیشترین اخلال را ایجاد می کنند. 
وی خاطر نشان کرد: هر کس که بتواند واردات کالای اساسی را با نفت تهاتر کند راه برای او باز است و همچنین برای اجرای پروژه های دولتی از طریق تهاتر نفت نیز تصمیم گیری شده است. 
دکتر جهانگیری تامین مواد اولیه کارخانجات را دومین اولویت بخش واردات کشور دانست و گفت: ظرفیت مناطق آزاد کشور باید برای واردات کالای اساسی، دارو و مو اد اولیه مورد نیاز تولید بیش از پیش مورد استفاده قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه بخش خصوصی نیز باید بصورت جدی به صحنه بیاید، تصریح کرد: مدیران باید برای کمک به بخش تولید وقت بگذارند و اجازه ندهند که یک واحد تولیدی تعطیل شود. عملکرد استاندار و مدیری که مانع از تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران شود افتخارآمیز است و مردم و مسئولین کشور قدردان این گونه مدیران خواهند بود. 
وی در ادامه با تاکید بر اینکه مردم باید در جریان جبران خسارات ناشی از سیل به کارآمدی دولت و نظام باور پیدا کنند، گفت: برآورد خسارات ناشی از سیل انجام و منابع مالی مورد نیاز نیز پیش بینی شده است که باید به سرعت خسارات مردم پرداخت شود. 
دکتر جهانگیری با بیان اینکه تاب آوری کشور در بخش اقتصادی، سیاسی و اجتماعی پیش نیاز اصلی مدیریت کشور است افزود: مدیران باید در این روزهای سخت انگیزه خدمت به مردم داشته و دلسوز مردم باشند و در مشکلات دست مردم را بگیرند. مدیر باید تصمیم گیر، ریسک پذیر و شجاع باشد و اگر دستگاه های نظارتی بخواهند در کار مدیرانی که مطابق قانون فعالیت می کنند مانع تراشی کنند، به کشور خدمت نکرده اند. 
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: اگر مدیری آنطور که باید کار نکند باید از سوی مدیر بالاتر کنار گذاشته شود چرا که نمی توان در این شرایط با موضوع مدیریت و اداره کشور شوخی کرد. اگر مدیران کشور امسال پرکار باشند و منافع ملی را به منافع سازمانی خود ترجیح دهند قادر خواهیم بود از این شرایط سخت عبور کنیم. 
وی در ادامه سخنان خود به اهمیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور نیز اشاره و تصریح کرد: یکی از فرصت های مهم کشور برای توسعه و نیز برای عبور از شرایط دشوار فعلی مناطق آزاد هستند و اگر بخشنامه ای مانع از کار و فعالیت در این مناطق شده باید شناسایی و اصلاح شود. 
دکتر جهانگیری کشورهای همسایه را سرمایه ای بزرگ برای ایران برشمرد و با اشاره به اینکه ۱۵کشور با ایران همسایگی دارند، گفت: ایران کشوری نیست که بتوان آن را حبس کرد. 
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت کارهای بزرگی انجام داده اما متاسفانه دولت در زمینه اطلاع رسانی مناسب این گونه اقدامات خوب عمل نکرده است افزد: البته برخی مخالفین با سیاه نمایی اقدامات دولت تلاش می کنند تا شیرینی کارهای انجام شده را به کام مردم تلخ کنند. 
وی با اشاره به وجود ۵۰۰هزار نفر شاغل در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: همه این افراد شغل پایدار و ماندگار دارند و این کار بزرگی است که از طریق مناطق آزاد صورت گرفته است.
دکتر جهانگیری با تاکید براینکه باید برای طبقات متوسط و کم درآمد جامعه کاری انجام دهیم، خاطر نشان کرد: نباید از اینکه عده ای می گویند این حرف ها پوپولیستی است واهمه داشته باشیم. انتظار ما از مدیران این است که در سال۹۸ شرایط را به گونه ای مدیریت کنند تا اوضاع بر مردم خیلی سخت نگذرد.
در این جلسه مشاور رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی نیز گزارشی از عملکرد این مناطق ارائه کرد و گفت: در سال۹۷ به میزان هفت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی در مناطق آزاد صورت گرفته که نسبت به سال ۹۶ حدود ۴۶درصد افزیش یافته است. 
وی افزود: اقدامات خوبی نیز در مناطق آزاد در راستای مقابله با تخلفات انجام شده به گونه ای که در گزارش سازمان بازرسی کل کشور صراحتاً اعلام شده که در خصوص قاچاق در مناطق آزاد کشور شاهد تخلف جدی و گسترده نبوده ایم و با استقرار گمرک روند مثبتی در فعالیت های تجاری ایجاد شده است. 
در این جلسه همچنین تعدادی از مدیران عامل مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی کشور به بیان مشکلات و موانع پیش رو پرداختند و از آمادگی همه جانبه خود برای مقابله با تحریم ها و کمک به افزایش درآمدهای کشور خبر دادند.

برچسب ها:
مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سازمان منطقه آزاد کیش
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (70) احمد حسن زاده امام جمعه کیش (45) اداره آموزش و پرورش کیش (45) اداره محیط زیست کیش (97) بیمارستان کیش (139) جزیره کیش (53) جزیره کیش رحیم سرهنگی (37) جشنواره تابستانی کیش (34) حجت الله عبدالملکی (51) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (35) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی (49) دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (33) دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (75) دکتر رضانیا (54) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (75) رحیم سرهنگی (66) سازمان منطقه آزاد کیش (190) ستاد پیشگیری از کرونا (83) سرهنگ توانگر (38) سرهنگ علی اصغر جمالی (62) سرپرست معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (36) سعید محمد (42) سعید پورزادی (39) شرکت آب عمران خدمات شهری کیش (46) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (75) شرکت آب و برق کیش (33) شرکت توسعه بنادر و فرودگاه کیش (101) شرکت عمران ، آب و خدمات شهری کیش (36) شورای سلامت کیش (125) عزت الله محمدی (53) غلامحسین مظفری (49) فرماندهی انتظامی ناحیه کیش (36) فرماندهی انتظامی کیش (124) محمد رضا نوایی لواسانی (33) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (127) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (98) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (40) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (46) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (99) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (57) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (81) مهدی کشاورز (48) هواپیمایی کیش ایر (88) پلیس راهور کیش (55) پلیس فتا (32)
رفتن به ابتدای صفحه