امروز: ۹ مهر ۱۴۰۲
صدای ‌کیشوندان ، تحلیل و بررسی رویدادها و اخبار جزیره زیبای کیش

دوران بزن دررو تمام شد/ شجاعانه بایستید سخن بگویید و شجاعانه بنشینید بشنوید

آموزشی , اجتماعی , دلنوشته , فرهنگی , هنری تاریخ انتشار: 01/09/30 بدون نظر   588 بازدید

اندازه فونت    
دوران بزن دررو تمام شد/ شجاعانه بایستید سخن بگویید و شجاعانه بنشینید بشنوید

✅ دوران بزن دررو تمام شد/ شجاعانه بایستید سخن بگویید و شجاعانه بنشینید بشنوید.

چرا در جامعه کنونی از گفتگوی خردمندانه عبور کرده ایم.؟

در دورانی که جوامع توسعه یافته به این تفاهم و تعامل و اشتراک نظر نهایی رسیده اند که برای ایجاد ساختارهای محکم جامعه مدنی بر پایه رعایت اصول و مبانی اصلی دموکراسی برپایه ساختارهای فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و هنری و آموزشی پیش میرود گفتمان خردمندانه مبتنی بر ایستادن و گفتن و نشستن و شنیدن را قانون و اولویت اساسی تعاملات خود میدانند.
بطوری که افراد جوامع مختلف با هر سلیقه و اندیشه و جناح فکری نقد میشوند و نقد میکنند و گفتمان منطقی و منصفانه را شالوده و خمیرمایه ساختار سازی برای تعالی فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و هنری و آموزشی خود میداند و از همه مهمتر نقد و عیب یابی در امور جاری حکمرانی و حتی موارد کوچک اجتماعی را اگر تند و گزنده هم باشد محلی برای استخراج و تولید ایده و خلاقیت ها و پیشنهادات فاخری می دانند که از میان انتقادات و تحلیل های حقیقی بیرون می‌تراود و نهایتا بهروزی و موفقیت را برای پیشبرد اهداف جوامع مدنی به ارمغان می آورد.

متاسفانه در جامعه کنونی کشورمان بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی و مرتبط با حاکمیت نتنها تحمل شنیدن نقد تحلیل برپایه حقیقت های موجود را برای دادن پاسخ های منطقی و حقیقی برطرف کردن معایب حوزه های خود ندارند بلکه برای سرپوش گذاشتن بر معایب و کمی و کاستی ها توجیهات غیر منطقی، فرافکنی ، تهدید و تخریب شخصیتی نقادان و دلسوزان و افراد مطلع از امور جوامع را پیش میبرند تا جایی که اقدام به دریدن پرده ها با جسارت تمام که معلوم نیست با چه پشتوانه حاکمیتی آن را کسب کرده اند مینمایند و بجای پی بردن به اشتباهات و اصلاح خود و امور محوله مدیریتی در صدد حذف و راندن افراد نقاد و دلسوز جامعه برآمده و بی مهابا بر مسائل و زندگی خصوصی و شخصی افراد نیز ورود میکنند.!
امروز در عین ناباوری این حجم از تخریب و فرافکنی میان افراد با نادیده گرفتن اخلاق انسانی و عبور از گفتگوی منصفانه و عادلانه در تمام ابعاد جامعه مشاهده میشود.
و ای اتفاق تلخ از روابط میان خانواده ها مراودات دوستانه میان افراد شروع و در حوزه های مدیریتی بخش خصوصی و حاکمیتی و حتی سیاسی کشور ادامه یافته و به اوج خود میرسد.

لازم بذکر است بسیاری از مناقشات و اعتراضات مدنی جامعه کنونی ما نشات گرفته از عدم وجود گفتمان منطقی و مصلحت آمیز و عدم وجود تحمل شنیدن نقد و اعتراض های از جانب طرفین بوجود آمده است.
چه خوب میشد اگر یاد میگرفتیم و میپذیرفتیم که هر کدام از ما در جایگاه انسانی مسئولیت اجتماعی بر گردن خود داریم که باید به نحو احسن آن را انجام دهیم و تمرین کنیم و بیاموزیم که میزان و سقف تحمل شنیدن حقیقت و نقد را در خود بالا برده و در مقابل سوالات پاسخ های محترمانه و منطقی ارایه دهیم.

مطمئنا اگر چنین می آموختیم و می اندیشیدیم امروز شرایطی مطلوب و شایسته ای در پیش روی جامعه بزرگ خود مشاهده می‌کردیم .
نکته آخر نویسند ؛ احساس و اعتقاد قلبی بر این دارم جامعه کنونی متشکل از آحاد مختلف مردم امروز از مرزهای اخلاقی و گفتگوی منصفانه عبور کرده و در حال انتقام اخلاقی و ترور شخصیتی همدیگر هستند.

سرچشمه انتقام های موجود اخلاقی و ترور های شخصیتی موجود در جامعه برگرفته از عدم آموختن و نداشتن تمرین ایستادن و گفتن و نشستن و شنیدن میان خود و مخاطب بوده و شوربختانه باید گفت این مهم را نه آموخته ایم و نه تمرین کرده ایم.!

بنابر این اگر تعاملات و توافقات در شنیدن و گفتن با این شرایط انتقام جویانه ادامه یابد دیری نخواهد پایید که گفتمان انسانی و اخلاق مدارانه و محترمانه را دفن نموده و دوران واقعی ترورهای شخصیتی و بزن بزن های اخلاقی رونق بیش از پیش خواهد گرفت.

نهایتا اگر مدعی رسیدن به جایگاه واقعی کمال و تعالی انسانی برپایه رعایت اخلاق و انصاف و رعایت گفتمان عادلانه و شرافتمندانه هستیم.

باید بیاموزیم که ؛
✅ شجاعانه باید ایستاد و سخن گفت و همچنین شجاعانه نشست و شنید.

مطالب مرتبط

نظر شما

  • لطفاً از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های تکراری ، توهین به دیگران و ارسال متن های طولانی و اسپم خودداری نمایید.
  • از کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز دارند در دیدگاه خود استفاده نکنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.
سازمان منطقه آزاد کیش
برچسب‌ها
آموزش و پرورش کیش (64) احمد حسن زاده امام جمعه کیش (45) اداره آموزش و پرورش کیش (41) اداره محیط زیست کیش (91) بیمارستان کیش (123) جزیره کیش (49) جعفر آهنگران (30) حجت الله عبدالملکی (37) دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان (29) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد (31) دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی (47) دبیر خانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (30) دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور (69) دکتر رضانیا (54) دکتر رضانیا رئیس بهداشت (75) دکتر سعید محمد (29) رئیس پلیس راهور کیش (29) رحیم سرهنگی (46) سازمان منطقه آزاد کیش (172) ستاد پیشگیری از کرونا (83) سرهنگ توانگر (33) سرهنگ علی اصغر جمالی (51) سعید محمد (42) سعید پورزادی (39) شرکت آب عمران خدمات شهری کیش (36) شرکت آب عمران و خدمات شهری کیش (75) شرکت توسعه بنادر و فرودگاه کیش (74) شرکت عمران ، آب و خدمات شهری کیش (36) شورای سلامت کیش (125) عزت الله محمدی (36) غلامحسین مظفری (49) فرماندهی انتظامی کیش (119) محمد رضا نوایی لواسانی (33) مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش (97) مرکز بهداشت و توسعه سلامت کیش (97) مرکز ورزش و تفریحات سالم کیش (40) معاونت اقتصادی سازمان منطقه آزاد کیش (40) معاونت عمرانی سازمان منطقه آزاد کیش (96) معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش (56) معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش (79) مهدی کشاورز (48) موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش (29) هواپیمایی کیش ایر (80) پلیس راهور کیش (49) پلیس فتا (29)
رفتن به ابتدای صفحه